Emlak Haberleri

Değerli Konut Vergisi 1 Yıl Ertelendi…

TBMM Genel Kurulunda görüşülen İmar Kanunu’nda değişiklik teklifine 5 yeni madde de  ihdas edildi. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Genel Kurulda, İmar Kanunu’nda da değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne 5 yeni madde eklendi.

Kabul edilen maddelere göre, değeri 5 milyon TL’ye kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar “değerli konut vergisi”ne tabi olmayacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından değer belirleme uygulamasına da son verilecek, Emlak Vergisi Kanunu’na göre ise belirlenen bina vergi değeri esas alınacak.

TOKİ Başkanlığının sahip olduğu mesken nitelikli taşınmazların, tek meskeni olanların ve birden fazla değerli konut kapsamına giren taşınmazı olanların en düşük değerli taşınmazı değerli konut vergisinden muaf olmuş olacak.

Değeri 5 milyon TL ile 7,5 milyon TL arasında olan konutlarda, 5 milyon TL’yi aşan kısım için binde 3; değeri 7,5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlarda, 7 milyon TL’yi aşan kısım için binde 6; değeri 10 milyon TL’den fazla olan konutlarda 10 milyon TL’si için 22 bin 500 lira, fazlası içinse binde 10 oranında vergilendirme yapılacak.

Paylı mülkiyette ve el birliği mülkiyette matrahın hesabında ise mesken nitelikli taşınmazın toplam değeri esas alınacak.

Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2020’nin başından itibaren geçerli olacak. 2020 yılına ilişkin olarak, 2020 yılında verilmesi gereken beyanname verilmeyecek, vergi tahakkuk ettirilmeyecek. Cumhurbaşkanı bu hükümde yer alan süreleri 1 seneye kadar uzatmaya yetkili olacak.

Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2021’in başından itibaren başlayacak. Değerli konut vergisinin uygulanmasında Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin kanunlaşarak yürürlüğe girmesinden önce Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenen değerler de dikkate alınmayacak.

Ayrıca değerli konut vergisine ilişkin hükümleri içeren Emlak Vergisi Kanunu’nun 43. maddesi de yürürlükten kaldırıldı.

İhdas edilen diğer bir maddeye göre ise kanun yürürlüğe girmeden önce yıkım kararı alınmış fakat ilgili yerel idarelerce yıkımı yapılmış binalar, kanun yürürlüğe girdikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yıkılacak.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya