Emlak Haberleri

Tarık Seçkin ”İntifa hakkı nedeniyle, kullananlar da Değerli Konut Vergisi mükellefi sayılacak.”

Proje pazarlama alanının en önemli firmalarından biri olan Keypoint Gayrimenkul ‘ün Kurucusu Tarık Seçkin, Değerli Konut Vergisi’nin sadece değeri 5.000.000 TL‘yi aşan gayrimenkullerden ek vergi alınmasına yönelik bir uygulama olmadığını, detayların iyi incelenmesi gerektiğini belirterek konuya açıklık getirdi.

Keypoint Gayrimenkul Kurucusu Tarık Seçkin, konuya ilişkin açıklamasındaSadece Değerli Konut olarak tanımlanan, değeri 5.000.000 TL’den yüksek gayrimenkul sahipleri için değil bu gayrimenkullerin sahibi olmayan ama intifa hakkı nedeniyle bunları kullananlar da Değerli Konut Vergisi mükellefi sayılmaktadır. Özellikle yeni proje alanlarında bulunan yüzlerce gayrimenkulde intifa (yararlanma) hakkına dayalı kullanım söz konusu. Beyoğlu, İstanbul’un ve hatta Türkiye‘nin en özel, değerli gayrimenkullerinin bulunduğu bir lokasyon. Bu lokasyonda bulunan bu projelerde yabancılara ait pek çok gayrimenkulde de bu durum geçerli.  Normalde böyle bir alım gücüne sahip olmayan ancak sükna yada intifa hakkı nedeniyle gayrimenkulünü kullanan bu kişiler de yüklü vergilerle karşı karşıya kalacaklar’ dedi.

‘Öte yandan değerli gayrimenkullerin rayiç bedeli için daha önce Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yapılan değerlemelerin geçersiz sayılması nedeniyle değerli konut vergisinin emlak vergisinin de matrahı olan bina vergi değeri üzerinden hesaplanması söz konusu olacaktır’ diyen Seçkin,Projelerde bina değerlerini hesaplamada da çok daha dikkatli olunması gerekir. Örneğin 2022 yılı sonuna kadar İkitelliBaşakşehir bölgesinde dönüşüm projeleriyle beraber 10.000  kişilik bir ek nüfus yerleşmiş olacaktır. Gerek dönüşüm hareketleri, gerekse bölgeye yabancıların giderek artan talepleri konut değerlerini ve dolayısıyla 2021 yılına kadar değerli konut kapsamına giren konut sayısını da %5 oranında artıracaktır.’dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya