Emlak Haberleri

Demir fiyatlarındaki artış konut fiyatlarını da etkileyecek!

Demir, konut maliyetine doğrudan etkisi olan bir emtia şeklinde belirtiliyor. Dolayısıyla demir fiyatlarındaki yükselişin konut fiyatlarını da etkileyeceği öngörülüyor. Ayrıca emtia fiyatlarındaki yükselişler enflasyonda da yukarı yönlü risklere neden oluyor.

Demir cevheri fiyatlarında, Singapur piyasasında bugün önceki işlem gününe göre yüzde 10 artış yaşandı. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre; yükselen talep ve tedarik sorunları demirdeki fiyat artışında etkili olurken bu fiyatlara göre demir, sadece üç haftada yüzde 50 oranında yükseliş kaydetti.

Demir cevheri bazı Çinli çelik üreticilerinin enerji krizi sebebiyle beklenenden daha büyük üretim artışını sürdürüyor. Demir ve bakır fiyatları Mayıs’ta tüm zamanların rekorunu kırdı.

Geçen hafta Çin ve Hindistan’da kömür arzıyla ilgili problemler büyümüş ve çeşitli enerji kesintiler meydana gelmişti. Enerji kesintilerinin üretimi etkilemesi üreticiye baskı yapmaya sürerken emtia fiyatlarındaki yükselişin de enflasyona baskı oluşturabileceğine dikkat çekiliyor.

KONUT FİYATLARINI VE ENFLASYONU ETKİLER

Demir, konut maliyetine doğrudan etkisi olan bir emtia şeklinde belirtiliyor. Dolayısıyla demir fiyatlarındaki yükselişin konut fiyatlarında etkileyeceği öngörülüyor. Ayrıca emtia fiyatlarındaki yükselişler enflasyonda da yukarı yönlü risklere neden oluyor.

Diğer taraftan Mysteel’in ülkedeki 91 maden eritme tesisine dayandırdığı ankete göre, Çin’de inşaat demiri marjları Eylül’ün sonunda yükseldi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya