Emlak Haberleri

Devletten 30 bin TL destek…

Ev almak isteyen vatandaşlar konut hesabı açıp birikimlerine 30 bin TL devlet desteği alabiliyor.

Takvim’de yer alan habere göre; devletin vatandaşı para biriktirerek ev sahibi olmaya teşvik etmek amacı ile başlattığı konut hesabı açan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Konut hesaplarında yapılan birikim tutarı 2020 yılı içim 30 bin liraya yükseldi.Ev almak için para biriktiren kişilere devlet 2020 yılında 30 bin lira hibe veriyor.

KONUT HESABI NASIL AÇILIR?

Konut hesabı açmak isteyenlerin kimlik belgesi ile en yakın banka şubesine gitmesi yeterli oluyor. Hesaba tek seferlik toplu para yatırma hakkı tanınıyor. Ardından aylık belirlnen tutarlarda düzenli ödeme yapılmaya başlanıyor. Belirlenen süre sonunda yapılan birikime göre katkı alınıyor.

30 BİN TL HİBE …

2020 yılında konut hesabı açan kişiler için en düşük aylık taksit tutarı 475,82 lira olurken üst sınır ise 4 bin 758 lira olarak açıklandı. Konut hesabı açan kişilerin hesap açarken bir defada yatırılabilecek azami tutar da 57 bin 96 lira oldu.

– 36-47 ay birikime yüzde 15 katkı: 24 bin 742 TL
– 48-59 ay birikime yüzde 18 katkı: 26 Bin 645,20 TL
– 60 ay birikime yüzde 25 katkı: 30 bin 333 TL

PEKİ ŞARTLARI NE?

Konut hesabı açmak için nüfus cüzdan ile beraber Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açılması gerekiyor. Konut hesabı açtırabilmek için üzerinize kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal bulunmaması şartı aranıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor. 18 yaşından küçükler için veli ya da vasi tarafından konut hesabı açılabiliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya