Emlak Haberleri

Devletten hibe desteği!

Devlet, 2020 yılı destek ve hibe para programları kapsamında ilk defa ev alacak gençlere 82 bin TL hibe desteğinde bulunuyor.

İlk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için destek programları açıklanmaya devam ediyor. Takvim’de yer alan habere göre; Devlet ilk defa ev sahibi olacaklara ve evlenecek gençlere çeyiz hesabı ve konut hesabı ile karşılıksız, geri ödemesiz hibe para desteği sağlıyor. İşte söz konusu hibe desteğine ait bilinmeyen detaylar…

DEVLET DESTEKLİ KONUT HESABI HANGİ BANKADA?

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşların konut hesabı açarak para biriktirmesi gerekiyor. Ev sahibi olmak isteyenler aralarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankaların yer aldığı kamu bankaları yanı sıra Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, İş Bankası gibi hemen hemen tüm özel bankalarda hesap açılabiliyor.

Türkiye’de konut sahipliği oranı her geçen gün yükselmeye devam ederken insanların ağırlıklı olarak borçlanarak ev sahibi olmayı tercih etmeleri üzerine devlet yeni bir tasarruf sistemi üzerinde çalışmalara başlamıştı.

Kurulan yeni sistem ile birlikte vatandaşların tasarruf ederek ev sahibi olmalarını sağlamak amacı ile konut hesabı hayata geçirilmiş, bankalar üzerinden ev satın almadan önce hesap açarak para birikimi yapan kişilere ilk kez ev sahibi olmaları halinde devlet tarafından hibe para ödemesi yapılması amaçlanmıştı. Kurulan sistemde konut hesabı ve devlet katkısı her sene bir miktar daha arttırılırken bu da para biriktiren kişiler için daha büyük bir avantajın ortaya çıkmasını sağladı.

İLK DEFA EV SAHİBİ OLANLARA DEVLET KAÇ PARA HİBE PARA VERİYOR?

En az 36 ay ila 47 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 24 Bin 742 TL.

48-59 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 26 Bin 645,20 TL.

60 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 28 Bin 548 lira olarak ödenecek.

Bu rakamlara göre çiftler ev almaları ve ayrı ayrı hesap açmaları durumunda çiftlere 57 bin lira devlet desteği ödemesi yapılıyor.

KONUT HESABI DEVLET DESTEĞİ HİBE PARA ALMA ŞARTLARI NELER?

Konut hesabı sadece Türk Lirası para cinsinden açılabiliyor ayrıca isteyen kişiler vadeli isteyen kişiler ise vadesiz olarak açabiliyor.

Konut hesabı için ilk açılış tarihinde bir kerelik o sene için açıklanan üst limit üzerinden toplu para ödemesi yapılabiliyor. Yani hesaba bir seferlik sadece açılışta toplu para yatırılması gerekiyor.

Konut hesabı devlet desteği hibe para alınması için aylık ya da 3 aylık dönemler halinde mutlaka düzenli para yatırılarak hesapta tasarruf edilmesi şart koşuluyor. Birden fazla konut hesabı ya da ortak konut hesabı açılması yasak.

12 aylık dönem içerisinde konut hesabından sadece iki defa para çekilmesine izin veriliyor.

Konut hesabı açacak kişinin T.C vatandaşı olması gerekiyor.

Konut hesabı açan kişinin 7 Nisan 2015 tarihi itibari ile kendi adlarına bir taşınmaz kaydı bulunmaması şartı bulunuyor.

Hesaptan hibe para alınması için mutlaka en az 36 ay boyunca düzenli para birikimi yapılması gerekiyor.

Bu şartları taşıyan kişiler hesaplarında biriktirmiş oldukları para tutarı üzerinden yukarıda belirtilen miktarlarda ev sahibi olmaları halinde devlet desteği ile hibe para ödemesi yapılıyor.

YENİ EVLENECEK GENÇ ÇİFTLERE DEVLET DESTEĞİ HİBE PARA ÖDEMESİ 2020 YILINDA YÜKSELDİ!

Ev almak isteyen kişilere konut hesabı ile verilen destek evlenecek gençlere ise çeyiz hesabı ile veriliyor.

ÇEYİZ HESABI DEVLET KATKISI 2020 HİBE PARA ÖDEME MİKTARI KAÇ TL OLDU?

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 36-47 Ay Para Biriktirenler için Devlet Katkısı Oranı yüzde 20 Azami Katkı Tutarı 7.967,70 Lira

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 48-59 Ay Para Biriktirenler için Devlet Katkısı Oranı yüzde 22 Azami Katkı Tutarı 9.193,50 Lira

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 60 Ay ve Üzeri Para Biriktirenler için Devlet Katkısı Oranı yüzde 25 Azami Katkı Tutarı 11.032,20 Lira oldu.

Evlenecek çiftlerin her ikisinin de hesap açması durumunda evlenirken devletten alacakları çeyiz hesabı desteği 22 bin 64 lira seviyesine çıkartılmış oldu.

DEVLET DESTEKLİ GERİ ÖDEMESİZ HİBE SAĞLAYAN KONUT HESABI NASIL İŞLEYECEK?

Devlet desteği ile hibe almak için konut hesabı açan kişiler, birikim yaptıkları bankalarda paralarını faize koyabilecekler mi? Devlet destekli konut hesabında düzenli ödeme şartı olacak mı? Konut hesabına toplu ödemeler yapılır mı?

Konut hesabı açan kişiler dilerse paralarını faize koyabilecekler. Kampanya şartlarından birisi de düzenli ödeme talimatı olacak. Tek seferde toplu para yatırılmasından daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik amaçlı düzenli ödeme istenecek.

Yukarıda belirlediğimiz şartlara göre devlet destekli geri ödemesiz parayla konut hesabı açan kişilerin arasında en az 36 aylık hesabı olanlara, geri ödemesiz para desteği sağlanacak. Paranın beklediği aylara göre de bu oran artırılacak. Bu programla gençlerin hem para biriktirmesine hem de ev sahibi olmasına yardım edilecek.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya