Emlak Haberleri

Devremülk alımında dikkat edilmesi gerekenler…

Yazın yaklaşmasıyla beraber vatandaşlar tatil planlarını yapmaya başladı. Devremülk alacak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. İşte devremülk alımında dikkat edilmesi gerekenler…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde devremülk aidatlarını kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, Devremülk alımında gözden kaçan bir hususun olduğunu belirterek aidat konusuna dikkat çekti. Seneler önce aldığı devremülkün aidatının çoğunluğun müteahhitte olması sebebiyle yıllık 9-10 bin TL’ye yükseltildiğini aktardı.

9-10 bin TL’lik aidat parasıyla her sene farklı otellerde kalma imkanının olduğuna işaret eden okuyucu, “Devremülk alırken sözleşmeye aidatın başlangıç bedelini koyup sonra her yıl artış oranını yazsak çözüm olur mu?” sorusunu yönelttti.

Peki devremülk alırken sözleşmeye aidatın başlangıç tutarını yazarak ardından her sene artış oranı yazılsa çözüm olur mu? İşte Tamer Heper’in okuyucuya verdiği yanıt… 

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, “Okuyucuma bir hususu hatırlatayım. Devremülk, bildiğimiz kat mülkiyeti mevzuatına tabi bir sistem” ifadelerini kullanarak yazısına başladı ve devremülkün, devre tatil gibi bir kiralama sistemi olmadığının altını çizdi. Tamer Heper, devremül aidatlarının, her sene yapılması gerekli olan kat malikleri toplantısında belirlenen ortak gider ve aidat kapsamında ödendiğini vurguladı.

“Devremülkü satın alırken yapılan bir sözleşme ile belirlemek mümkün değil” açıklamasında bulunan Heper, devremülkün alındığı an, tapuda işlemin yapıldığı an olduğuna dikkat çekerek artık sitenin yönetim planı ile bağlı olunduğunu dile getirdi. Aynı zamanda her yapıda olduğu gibi kat malikleri kurulunda alınan kararlara tabi olunduğunu ifade etti.

Satın alma anından itibaren müteahhitle ilişkinin kalmadığını aktaran Heper, “Devrelerin bir kısmı işin başında müteahhide ait olabilir ama neticede bunlar da satılacak ve iş kat maliklerine yani devremülk maliklerine kalacaktır” şeklinde konuştu.

Heper, devremülk toplantılarındaki sorunun, bir miktar toplantıların devremülkün bulunduğu mahalde yanı yazlık bir bölgede gerçekleştiriliyor olması olduğunu ve her kat malikinin katılma imkanının olmaması olduğunu belirtti.

“Bir miktar da bir daireye sahip olan devremülk sahiplerinin içlerinden birini toplantıda oy sahibi olarak belirlenmesindeki zorluktur” açıklamasında bulunan Heper,  toplantılara usulünce katılma imkanı varsa ihtiyaçların inceleneceğini, aidatların da buna göre toplantıda hesaplanarak, işletme projesi haline getirileceğini dile getirdi. Heper, müteahhitin çoğunluk olmasına rağmen 3’te 1’den fazla oyu olmadığının altını çizdi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya