Emlak Haberleri

Dikkat! Eviniz yıkılabilir!

Koronavirüs salgınının değiştirdiği gayrimenkul alışkanlıkları nedeniyle birçok insan merkezden uzak yerlerde arazi satın aldı, bazısı bu süreçte arsalarına ev yaptırdı. ‘İmar affı gelecek’ vaadiyle satılan arsalar ve  tapusuz evler konusunda uyaran uzmanlar, “Koronakondulara dikkat, aldığınız ev çöp olabilir” diyor. 

Pandemi döneminde kalabalık yerlerden uzak durmak isteyen insanların uzaktan çalışma, uzaktan eğitim gibi nedenlerden dolayı büyük şehirlerden kaçarak daha küçük ilçelere yerleştiklerini söyleyen Besa Grup Satış ve Pazarlama Koordinatörü Şule Alp “Özellikle tatil beldelerinin nüfusları ikiye katlandı. Bodrum’a talep çok yüksek. İnsanlar bu ilçelerde ev kiralama veya satın alma haricinde uygun bütçeli imarsız arsaları da tercih ediyorlar” dedi.

Eviniz yıkılabilir

İmarsız tarlası bulunan veya arsası imarlı olmasına rağmen belediye süreçleriyle uğraşmak istemeyen insanların aklına ilk gelen konunun kaçak yapılar, prefabrik veya ahşap evler olduğunu söyleyen Besa Grup Satış ve Pazarlama Koordinatörü Şule Alp, “İmar affının tekrar geleceğine dair söylentilerin olması da bu tercihlerin artmasına sebep oluyor. Şunu söylemeliyim ki yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni bir sürecin gündemde olmadığı açıkladı. Bunun dışında Bodrum’da kaçak yapılaşmalara karşı çok ciddi bir duruşun olduğunu geçtiğimiz yıllarda hep beraber gördük. Bu tür yapılaşmaların usulüne uygun yapılmaması durumunda yatırımın çöp olacağını hatırlatmak da fayda var” şeklinde konuştu.

Bu kuralları unutmayın

İmarsız araziye prefabrik yapmak için bir takım kurallar olduğuna dikkat çeken Alp, kuralları ise şu şekilde sıraladı:

“İmarsız arsaya prefabrik yapmak için  arsanın yola cephesi olması gerekiyor.
Yola cephesi olmayan parsellere çeşitli uygulamalarla yol cephesi tedarik edilmedikçe, yapısız bir arsanın yapılı bir arsaya dönüştürülmesine izin verilmiyor.

Satın aldığınız ev çöp olabilir!

Kadastro cepheli imarsız arsalardaki imar izni yüzde 5 kadar. Ayrıca bu en fazla 250 metrekarelik ev yapma izni verilmesi anlamına da geliyor.

Yapı diyelim ki imarsız arsaya inşa edildi. Bu sefer de altyapı sorunuyla karşılaşmamak adına belirtilen bir önemli husus daha var. Ev yapılmadan önce tüm altyapı kontrollerinin kesin bir şekilde sağlanması gerekiyor.

Ayrıca arsanın bağlı bulunduğu belediye ile görüşülerek imar durumundan bağımsız olarak ileride yaşanabilecek sorunlara karşı önlem almak gerekiyor. Bu nedenle de arsanın mutlaka ama mutlaka sorgulatılması gerekiyor. ”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya