Emlak Haberleri

Dolar rekora koşacak mı?

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar için bomba tahminini açıkladı. Piyasalarda yer yerinden oynayacak, dolar 24 liraya ulaşacak…

Dolar/TL, yaklaşık 10 günlük artışla kur korumalı mevduatın açıklandığı 20 Aralık 2021 tarihinden beri ilk defa 15.50’nin üzerine yükseldi.

Dolar/TL kurunun ne kadar olduğu bugün de en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Dolar kurundaki son durum milyonlarca yatırımcı tarafından yakından izleniyor. Fed’in faiz kararının ardından dolar arttı. Piyasalarda sert artışlar sürerken, Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar için korkutan senaryoyu açıkladı.

Peki dolar kurunu neler bekliyor? Dolar daha fazla yükselir mi? İşte ayrıntılar ve Ekonomist Evren Devrim Zelyut’un konuyla ilgili o açıklaması…

Dolarda yaşanan hareketlilik milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilirken, analistler kamunun yön belirleyici olduğu kur politikasına ilişkin risklerin özellikle de orta vadede arttığını vurguluyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; doların yükselişiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, “Amerika ve Türkiye arasında enflasyon farkını hesaplayın. Normalde biz bir milli paranın ileri tarihte değeri ne olacak dediğimizde iki ülke arasındaki enflasyon farkını baz alırız. ABD ile Türkiye arasında 50 puan enflasyon farkı olsun ki aslında bu daha fazladır” şeklinde konuştu.

Kurun 16 TL olması durumunda 8 TL daha koyulacağını aktaran Zelyut, “Yani eğer doğru politikaları acil bir şekilde gündeme almazsak şu tarihten 12 ay sonra sizin potansiyel olarak dolar/TL’niz 24’e gider” açıklamasında bulundu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya