Emlak Haberleri

Ekrem İmamoğlu: ”Gerçekten çok heyecanlıyım”

İBB, yeni satın aldığı Cerrahpaşa’daki ‘Bulgur Palas’ diye isimlendirilen Bolulu Habip Bey Konağı’nı kültür merkezi yapmak için hazırlıklara başladı. Bulgur Palas’ta incelemeler yapan Ekrem İmamoğlu, “Gerçekten çok heyecanlıyım” dedi.

İBB, yeni satın aldığı Cerrahpaşa’daki ‘Bulgur Palas’ diye isimlendirilen Bolulu Habip Bey Konağı’nı kültür merkezi yapmak için hazırlıklara başladı.

CNN Türk’te yer alan habere göre; İttihat Terakki Bolu Mebusu Habib Bey’in bulgur vurgunundan kazandığı paralarla inşa ettirildiği için Bulgur Palas diye isimlendirilen konakta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, incelemeler yaptı. İncelemeleriyle ilgili açıklamalarda da bulunan İmamoğlu, “Gerçekten çok heyecanlıyım” dedi.

Ekrem İmamoğlu, Bulgur Palas’la ilgili şunları söyledi:

“Çünkü İstanbul’un hiç farkına varmadığımız o kadar özel noktaları var ki; burası da onlardan birisi. Fatih’in göbeğinde, Cerrahpaşa’da, neredeyse 10 metrekare bir alana bank koyamayacağınızı düşündüğünüz bir ortamda, böylesi bir yapı ve böylesi bir alan. Yani 6 bin 500 metrekareye yakın bir arsası olan müthiş bir mekan. Zamanında farklı rivayetler var. Bir iş insanı, aynı zamanda milletvekilliği yapmış, o dönemin bir gıda toptancısı diyelim ve biraz da tartışmalar yaşayan bir iş insanın, yine o dönemin ünlü bir İtalyan mimarına yaptırdığı bir konak. Aslında Konak’ta da çok da oturmak nasip olmamış.  Bulgurlu diye bilinen bu köşkün, bu yapının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, 16 milyon İstanbulluya kültür, sanat, müze ve birtakım hizmet sektörüne dönük de turistleri ve İstanbul’u ziyaret edenleri açılacak olması, bizim için gerçekten çok gurur verici bir an oldu. Bulgurlu diye bilinen bu köşkün, kültür, sanat, müze ve birtakım hizmet sektörüne dönük de turistlere ve İstanbul’u ziyaret edenlere açılacak olması, bizim için gerçekten çok gurur verici bir an oldu. Burası sosyokültürel alan olarak tanımlı zaten imar planlarında. Burası umuyoruz ki hem İstanbul’un bir gezi durağı hem İstanbul’un iyi izlendiği bir alan olacak. Terasından 360 derece İstanbul’un tarihi yarımadasını görebiliyorsunuz.”

“Buranın bir başka özelliği var. Tarihi Yarımada içinde tanımlanan o ‘Yedi Tepeli İstanbul’un bir tepesini İstanbul halkına mal etmiş olduk” diye konuşan Ekrem İmamoğlu, “2021 yılında. Bu çok keyifli. Buranın hızlıca tasarımını yapacak arkadaşlarımız. İçinde çok farklı birimler var; yapılmış zamanında. Onlara bakacağız, inceleyeceğiz. Burası sosyokültürel alan olarak tanımlı zaten imar planlarında. Burada umuyoruz ki hem İstanbul’un bir gezi durağı hem İstanbul’un iyi izlendiği bir alan olacak. Terasından 360 derece İstanbul’un tarihi yarımadasını görebiliyorsunuz ve bu tarihi yarımada da Adalar’dan tutun da her eksende bu şehri izleyebiliyorsunuz. İstanbul’umuza hayırlı uğurlu olsun. Hızlıca çok hararetli bir şekilde tam bittiği bir gün de sizi burada ağırlamak, sizlerle bir kahve içmeyi çok arzu ediyorum. Şimdiden o heyecanı duyuyorum. Ben, açıkçası yaz sonu buraya gideriz diye düşünüyorum. Gönlüm arzu ediyor ki, önümüzdeki yılın yaz aylarında yine burayı siz değerli buluşturalım” şeklinde konuştu.

İmamoğlu, “32 milyon lira teklif verdik buraya. Sudan ucuz. Biliyorsunuz; 32 milyona daha önce dizi yapıyorlardı. Biz, 32 milyona Fatih’ten, 6 bin 500 metrekare arsası olan, 3 bin 600 metre kapalı alanı olan bir yer aldık. Bundan sonra bütün ilanlara bakıyoruz; haberi olsun İstanbul’daki herkesin. İstanbullular adına, bu tür yerleri yine İstanbul’a kazandırma konusunda hararetimiz çok yüksek” açıklamasında bulundu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya