Ekonomi

El Salvador Bitcoin ile ilgili soruşturma başlatacak!

El Salvador’da Sayıştay, devletin Bitcoin satın alımları ve kripto para bankamatik kulübeleri yapımına ilişkin şikayetler üzerine soruşturma başlatma kararı aldı.

El Salvador’da Sayıştay, devletin Bitcoin satın alımları ve kripto para bankamatik kulübeleri yapımına ilişkin şikayetler üzerine soruşturma başlatma kararı aldı. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; El Salvador bu ay Bitcoin’i yasal para birimi şeklinde gören dünyadaki ilk ülke oldu.

Devlet ayrıca yeni yaptığı kripto para çekme makinalarıyla bağlantılı şekilde Chivo isimli bir dijital cüzdan da hayata geçirdi.

Kamu kaynaklarını denetleyen ve ihmalde bulunan devlet yetkililerine idari ve varlık yaptırımları koyma yetkisi bulunan Sayıştay, Cristosal isimli bölgesel bir insan hakları kuruluşundan El Salvador’un Bitcoin faaliyetleriyle ilgili 10 Eylül’de şikayet aldığını belirtti.

Cristosal, Bitcoinlerin satın alım işlemlerine yetki tanınmasına ilişkin denetim gerçekleştirilmesi ve dijital cüzdan Chivo ile bağlantılı kripto para bankamatik kulübelerinin yapımının gözden geçirilmesini talep etti.

Cristosal, altı kişilik yönetim kurulunda maliye ve ekonomi bakanlıklarından yetkililerin yer aldığı Bitcoin Trust’a karşı şikayet başvurusunda bulunmuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya