Ekonomi

Elektrik faturalarında zam bitmiyor!

Son zamanlarda yüksek elektrik faturaları sık sık gündeme geliyor. Vatandaşlar son zamanlarda elektrik faturalarını düşürmenin yollarını araştırmaya başladı. Peki elektrik faturaları nasıl düşürülür? İşte ayrıntılar…

Elektrik faturalarının hesaplanmasında uygulanan ‘tek zamanlı’ ve ‘çift zamanlı’ tarifeler, fatura tutarlarını belirliyor. Tüketim, tek zamanlı tarifede günün her saatinde aynı birim fiyatla hesaplanırken, çok zamanlı tarifede durum değişiyor. Bu kapsamda, 06:00 ile 17:00 saatleri arasında gündüz, 17:00- 22:00 saatleri arasında puant 22:00-06:00 saatleri arasında gece tarifesi uygulanıyor.

Şu anda vergilendirmeler hariç olacak şekilde tek zamanlı tarifede ilk kademe 112,43 kuruş üzerinden, ikinci kademe 167,85 kuruş üzerinden hesaplanıyor. Çok zamanlı tarifede ise gündüz 170,02 kuruştan, puant tüketim 248,96 kuruştan, gece de 106,89 kuruş üzerinden belirleniyor.

Vatandaşlar son zamanlarda elektrik faturalarını düşürmenin yollarını araştırmaya başladı. Bu kapsamda hangi tarifenin daha uygun olduğu, elektrik tüketiminin hangi saatlerde daha uygun fiyatlarla hesaplandığı da merak ediliyor.

Peki elektrik faturaları nasıl düşürülür? İşte ayrıntılar..

GECE TÜKETİMİ YÜKSEK FİYATLANIYOR

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şube Müdürü Ali Fuat Aydın, elektrik faturalarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve vatandaşlara tek zamanlı tarife kullanma tavsiyesinde bulundu.

“Çok zamanlı tarife, belli bir saat dilimi üzerinden fiyatlandırmaya imkân tanıyan bir tarife. Yoğun elektrik tüketilen saatler, 17.00-22.00 arası” açıklamasını yapan Ali Fuat Aydın, çok zamanlı tariede bu aralığın pahalı, diğer dilimlerin ucuz tutulup vatandaşı saat 22.00’den sonra tüketime yöneltme amacının olduğuna dikkat çekti. Ancak şu an o amaçtan sapılmış olduğunu aktaran Aydın, Yeni tarifelerle artık çok zamanlı tarife aboneleri, düşük kademeden faydalanamıyor. Gece tüketim de artık yüksek kademeden fiyatlandırılıyor” diye konuştu.

Tek zamanlı tarife ile çok zamanlı tarife arasında ciddi fiyat farklarının bulunduğunun altını çizen Ali Fuat Aydın, “Örneğin; tek zamanlı tarifede, evinde 240 kilovatsaat enerji tüketen bir kişi, vergiler dâhil 301 lira 67 kuruş ödüyor. Çok zamanlı tarifede ise hesaplamayı çeşitli senaryolarla yapmak mümkün” şeklinde konuştu ve gündüz 40, puant dilimde 40, gece 160 kilovatsaat olmak üzere toplam 240 kilovatsaat enerji harcayan birinin 379 TL 67 kuruş ödediğini belirtti.

“Çok zamanlı tarifenin üç diliminde de 80 kilovatsaat olmak üzere yine toplam 240 kilovatsaat enerji harcayan kişi ise 472 lira 74 kuruş ödüyor. Bu sebeple vatandaşlar tek zamanlı tarife kullanmalı” şeklinde konuşan Aydın, vatandaşların tek za

manlı tarife kullanmasının gerekli olduğunu aktardı.

NEDEN YÜKSEK FATURA GELİYOR?

APLUS Enerji’nin ortaklarından Volkan Yiğit, meskenlerdeki yüksek faturalarının sebebini açıkladı.

“Tek zamanlı tarifenin ilk kademesindeki ucuz elektrik imkânı, çok zamanlı tarifedeki gece fiyatlarına yakın fakat diğer zamanlarda ise çok daha altında” açıklamasında bulunan Volkan Yiğit, kademeli elektrik uygulamasının başladığı 1 Ocak 2022’den itibaren, artık meskenlerde çok zamanlı tarifenin avantajlı olmadığına tam tersine yüksek faturalara neden olduğuna dikkat çekti.

TARİFE NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

TGRT Haber’den Berna Akkaya’nın haberine göre; tarifeyi değiştirmek için elektrik satış şirketinin hizmet merkezine giddilmesi ve kimlikle yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Bazı elektrik tedarikçileri müşterilerine online hesap açarak, internetten tarife değiştirebilme imkanı sunuyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya