Emlak Haberleri

Emekliler emlak vergisinden muaf mı?

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Karabıyık bugünkü köşesinde emlak vergisini kaleme aldı. Peki emekliler emlak vergisinden muaf olabilir mi? İşte Ahmet Karabıyık’ın o yazısı…

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Karabıyık bugünkü köşesinde emlak vergisini kaleme aldı.

Ahmet Karabıyık’a bir okuru memur emeklisini olduğunu yazarak şu soruyu sordu: “Eşim ve ben yüzde 50 hisseli sahibi olduğumuz dairemizde oturuyoruz. Eşimin 130 metrekare ayrı bir dairesi var. Başkaca bir geliri yok. Belediye bu daire için eşime emlak vergisi tahakkuk ettiriyor. Yapılan işlem doğru mu?”

Peki emekliler emlak vergisinden muaf mı? İşte Ahmet Karabıyık’ın o yazısı…

Peki emekliler emlak vergisinden muaf mı? İşte Ahmet Karabıyık’ın o yazısı…

EŞİNDEN AYLIK BAĞLANAN EMEKLİLER

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan emekli maaşının yanı sıra eşten dolayı da ölüm aylığı alanlar, yasada belirtilen diğer şartları da taşıyorsa sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabilir. (İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı 17 Temmuz 2012 tarih ve 686 sayılı özelge.) Emekli maaşından hariç ilaveten yeni gelir (ücret, kira, ticari kazanç) elde etmeye başlayanların artık vergi ödemesi gerekiyor.

KONUT HARİCİ İŞYERİ DE OLAN EMEKLİLER

Konutu olup ayrıca -gelir elde etmediği- işyeri de olan emekli, 200 metrekareyi geçmeyen tek konutu için emlak vergisi avantajından yararlanabilir. Mülk sahiplerinin gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olmaları, indirimli vergi oranından yararlanmalarına engel teşkil etmiyor. (Gelir İdaresi Başkanlığı, 23 Mart 2011 tarih ve 032-52 sayılı özelge)

Emlak vergisi avantajı tek konutu olanlar için tanınıyor. İki ayrı konutu olanların her iki konutu için de emlak vergisini ödemesi gerekiyor. İki konutun metrekare toplamlarının, 200 metrekarenin altında olması da muafiyetten yararlanmak için kriter kabul edilmiyor. Emeklilere tanınan vergi avantajı için ana kriterler net: Brüt 200 metrekareyi aşmayan emeklilerin adlarına kayıtlı tek konutları için tanınan vergi avantajı için emekli maaşından başka bir gelirin de olmaması gerekiyor. Ancak faiz gelirleri için belirli bir tutara kadar gelir için yine muafiyet uygulanıyor: 2021 yılı içinde, 53 bin liraya kadar mevduat faizi, repo benzeri (menkul sermaye iradı) geliri elde edilmişse, 2022 için emlak vergisi avantajından yine yararlanılabiliyor. Genel kriterleri hatırlattıktan sonra soru işareti yaratan diğer tereddüt edilen noktaları açıklayalım…

YURTDIŞINDAN EMEKLİ MAAŞI ALANLAR

Emlak vergisi avantajı Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alan emekliler için uygulanabiliyor. Yurt dışındaki bir sosyal güvenlik kurumundan aylık alan emekliler, ‘sıfır oranlı’ emlak vergisi avantajından yararlanamıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya