Ekonomi

Emeklilere Emlak vergisi muafiyet müjdesi!

Emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri başladı. Takvim’de yer alan habere göre; gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren emlak vergisinde bir takım muafiyet koşulları bulunuyor.

Emlak vergisinden muaf olan vatandaşlar arasında emekliler de yer alıyor. Fakat muafiyet için bir takım kurallar bulunuyor.

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri, aldıkları maaşlarından başka gelirleri yoksa, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için vergi ödemiyor. Emekli olduktan sonra başka bir işyerinde çalışarak gelir elde eden emekliler ise vergi ödüyor.

 

Geçmiş dönemde emlak vergisi ödemiş emekliler şartları taşıyorlarsa belediyelere dilekçe ile müracaat ederek 5 yıl geriye doğru ödedikleri paraları geri alabiliyor.

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri bulunmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

 

HER KONUT İÇİN GEÇERLİ Mİ?

Hak sahiplerinin Türkiye sınırlarında bulunan brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evler için vergi alınmıyor.

Birden fazla hissesi bulunanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da faydalanamıyor.

Engelli, gazi, dul ve yetimlerin başka geliri bulunup bulunmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya