Ekonomi

Emekliye özel konut kredisi!

Ziraat Bankası, emeklilere özel yüzde 0.99 faiz oranı ile özel konut kredisi kampanyasını sunuyor. Kampanyada 180 aya varan taksit imkanı da sunuluyor.

Ziraat Bankası, emeklilere özel  yüzde 0,99 faiz oranı 180 aya varan vade ile konut kredisi veriyor. Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; Emeklinin Artısı Kredi Paketi ile sunulan kampanyada sıfır ve ikinci el ev alacak emekli vatandaşlara uygun faiz oranları sunuluyor. İşte kampanyanın detayları…

Konut kredisi taksit tutarları; anapara ve faizden oluşuyor. Konut kredisi diğer kredilerden farklı olarak KKDF ve BSMV vergisinden muaf tutuluyor. Vatandaşların ödeme planları belirlenirken vade ve tutara göre kredi taksitleri hesaplanıyor. 3 ayda bir veya yılda bir prim, ikramiye alan vatandaşlar balon ödemeli konut kredilerini de tercih edebilir. Bu nedenle vatandaşların konut kredisi kullanmadan önce kenti bütçelerini gözden geçirmesi gerekiyor.

Ziraat Bankası tarafından Emeklinin Artısı Kredi Paketi kapsamında sıfır konut için 120 ay vade ile kredi çekmek isteyenlere kredi 0,99 faiz oranı ile 180 ay vade ile kredi kullanmak isteyen emeklilere ise 1.09 faiz oranı ile sunuluyor. İkinci el konut satın almak isteyen emekliler için ise 120 ay vade için 1,25, 180 ay vade avantajı ile kredi kullanmak isteyenler için 1,35 faiz oranları ile konut kredisi sunuluyor.

Nasıl başvuru yapılır?

Kampanyadan yararlanmak isteyen emekli vatandaşlar online kanallar ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kolaylıkla başvuruda bulunulabilir.

Başvuru şartları neler?

Emeklilere özel sunulan konut kredisinde istenen şartlar şu şekilde:

Yıllık Maliyet oranı faiz tahsis ücreti ve vergiler temel alınarak hesaplanıyor. 35 yaş için hesaplanan 1 yıllık ortalama sigorta masrafı tüketici kredisi için 39,67-TL, konut kredisi için 108,19.TL.

Kredi paketine ait faiz oranlarından; Bankkart, KMH ve Talimat Ürünlerine sahip olan veya yeni başvuruda bulunan; İnternet Bankacılığı, BES, AZG, DASK, Konut Sigortası, KASKO, Eşya Sigortası ve Klasik Sivil Yangın Sigortası ürünlerinden en az iki tanesine sahip olan veya yeni başvuruda bulunanlar faydalanabilecek.

Ek olarak kampanyadan maaşını Ziraat Bankası’ndan alanlar yararlanabiliyor.

Emeklinin Artısı Konut Kredisi Paketi nedir?

Ziraat bankası tarafından Emeklinin Artısı Kredi Paketi , 0,99 faiz oranı ve 180 aya kadar vade imkanı ile sunulan konut kredisine sunulan pakettir. Kredi Ziraat Bankası maaş müşterilerine özel sunulurken ikinci el konut kredilerinde faiz oranları 1,25 oranlarında sunuluyor.

Konut kredisi nasıl hesaplanır?

Konut kredisi kullanmaya karar veren vatandaşlar başvuruda bulunmadan önce bütçesi doğrultusunda ev için 5- 10 yıl boyunca ne kadar para ayırabileceğini hesaplaması gerekiyor. Konut kredisi kullanırken vade ne kadar uzun olursa ödenen faiz o kadar artıyor. Para durumu olarak önerilen ideal oran borçlanma oranı aylık gelirinizin %40’tan fazla olmaması yönünde.

Kendi planını oluşturan vatandaşların göz gönünde bulundurması gereken bazı kritler bulunuyor. İşte o kriterler…

Düzenli gelirim ne kadar?

Tahmini giderlerim ne kadar? Birikimlerim ne kadar?

Aylık ev için en fazla ne kadar kredi ödemesi yapabilirim?

Borcum, ödeme gücümü aşarsa karşılık gösterecek varlıklarım neler?
Önünüzde sizi bekleyen büyük harcamalar var mı?

Konut kredisi kullanırken ödeme planı oldukça önemli. Seçilen plan, kredinin vadesi boyunca vatandaşların uymak zorunda olduğu ödeme aralıkları bulunuyor. Ödeme planına uyulmadığı taktirde kredi notu olumsuz olarak etkileniyor. Taksit tutarların bir kısmı veya tamamı zamanında ödenmediğinde ödemesi geciken anapara tutarı için, geciken süre boyunca kredinin aylık faiz oranının yüzde 30 fazlası oranında bir gecikme faizi uygulanıyor. Ödeme tarihinin tatil günü olması halinde, ödeme o günü izleyen ilk iş günü yapılır.

Birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi durumunda kredi borcun tamamı “hemen ödenmesi gereken borç” haline gelir ve banka bunu vatandaşa bildirerek kredi borcunun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemensini talep eder. Kredi borcunuzun belirtilen sürede ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır. Bu nedenle, vatandaşın gelirinde ya da faiz oranlarında değişiklik olduğunda kredi refinansman yapmak ya da başka bir bankaya transfer etme seçeneğin her zaman mevcut.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya