Emlak Haberleri

Emekliye vergi yok!

Emekliler, ev hanımları, geliri olmayanlar ve engelliler belli şartlarda emlak vergisinden muaf sayılıyor. Peki kimler emlak vergisinden muaf? Emlak vergisinde muafiyet şartları neler?

Konut sahipleri için emlak vergisi dönemi başladı. Belediyelere ödenen vergide ilk taksitlerin Mayıs ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Ev sahipleri, rayiç bedelin binde 1’i (büyükşehirlerde binde 2’si) oranında, iş yeri sahipleri rayiç bedelin binde 2’si (büyükşehirlerde binde 4’ü) oranında emlak vergisi ödüyor.

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içerisinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor.

Emekliye vergi yok

Engelli, gazi, dul ve yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

Bankalarındaki paralar nedeniyle kazanç elde eden emekliler de muafiyetten faydalanabiliyor. Yine eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

Emekli olduktan sonra başka bir işyerinde çalışarak gelir elde eden emekliler ise vergi ödüyor. Vergiden muaf olduğu halde bilmeden ödeme yapanlar ise yapılandırmadan yararlanabiliyor.

Emlak vergisi muafiyetinden faydalanmak isteyen vatandaşların muaf olunacak koşulların tümünü karşılaması durumunda gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak, bu durumu bildirmesi muafiyet için yeterli oluyor.

Başvuru esnasında veya öncesinde bu durumdan habersiz emlak vergisi ödediyseniz eğer son 5 yılda ödediğiniz emlak verginizin iadesi de istenebiliyor.

Emlak vergisi muafiyet dilekçesi örneği 2021 şu şekilde hazırlanıyor:

TEK MESKENİ OLAN ( İNTİFA HAKKINA SAHİP OLANLAR DAHİL ) EMEKLİLERE, DUL VE YETİMLERE AİT FORM

TARİH …./…./2021

T.C.

………… BELEDİYE BAŞKANLIĞI

MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesi uyarınca aşağıda vasıfları açıklanan meskenime indirimli vergi nispeti uygulanmasını talep ediyorum.

Gelirim münhasıran aşağıda belirtilen sosyal güvenlik kurumundan aldığım aylıklar ibarettir.

Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2’yi geçmeyen tek meskenimin dışında başka meskenim bulunmamaktadır.

Bu meskenim muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil, daimi olarak kullanmaktayım.

Yukarıda  bilgilerin doğruluğunu kabul eder, gereğini arz ederim.

ADRES

MÜKELLEF

Adı ve Soyadı
( İMZA)

GAYRİMENKULÜN :

Bina Vergisi Sicil No: ………………………….
Belediyenin Adı        : ………………………….
Mahallesi                  : ………………………….
Cadde ve Sokağı      : …………………………..
Kapı ve Daire No     : ………………………….

Pafta No
Ada No
Parsel No

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya