Emlak Haberleri

Emlak ofislerine 20 metrekare zorunluluğu!

Emlak ofislerine “metrekare” zorunluluğu getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından emlakçılık faaliyetlerinde bulunan iş yerleri için yapılan düzenlemeye göre, iş yeri en az 20 metrekare olacak ve aynı iş yerindeki birden fazla işletmeci için 5’er metrekare eklenecek…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bugünkü Resmi Gazete’de yayımlaman İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile taşınmaz ticareti yani emlakçılık faaliyetleri yürüten iş yerine ilişkin çeşitli düzenlemeler yapıldı.

Bugünkü 31150 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, iş yerinin en az 20 metrekare olması, aynı iş yerindeki birden fazla işletmeci için 5’er metrekare ilave edilmesi düzenlemeleri yapıldı. İş yerinin ikamet amacıyla kullanılmayan ve arşivi olan bağımsız bir bölümde olması ve iş yerinde taşınmaz ticaretinden başka faaliyetin gerçekleştirilmemesi de sağlanacak.

Mevcut iş yerlerinin bu koşullara uyum sağlaması için ise 3 aylık süre süre tanınması öngörüldü.

Diğer taraftan 5 Haziran 2018 tarihi itibarıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan veya meslek odasına kaydı olanlardan iş yerlerini taşımadıkları sürece bu özel koşullar aranmayacak.

31150 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te şu ifadeler yer aldı;

TAŞINMAZ TİCARETİ YAPILAN İŞ YERLERİ

Taşınmaz ticaretinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki şartlar aranır:

1- Faaliyet alanı, ilgili mevzuatı uyarınca bağımsız bölüm niteliğine sahip olacaktır.

2- Faaliyet alanı, en az yirmi metrekare olacaktır. Ancak birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın faaliyet gösterdiği iş yerinde faaliyet alanı her bir tacir veya esnaf ve sanatkâr için beş metrekare artırılarak hesaplanacaktır.

3- İçinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunacaktır.

4- İkamet amacıyla kullanılmayacaktır.

5- Taşınmaz ticaretinden başka ticari faaliyette bulunulmayacaktır.

6- Faaliyet sınıfı için aranması gereken genel şartlar ile bu bölümün ilgili maddelerindeki özel şartlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yerinde kontrol edilecektir.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya