Emlak Haberleri

Emlak sektöründe yeni dönem 1 Ocak’ta başlıyor!

Emlak sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Emlak işletmelerinin faaliyetlerini sürdürebilmesi için getirilen yetki belgesi zorunluluğundan sonra yönetmelikte gayrimenkul ilanları için belirtilen uygulama ise 1 Ocak 2021’de başlayacak. 

Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre; Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında tanınan sürenin sona ermesinden sonra Türkiye genelinde şimdiye kadar 23 bin işletme yetki belgesi aldı. Mal sahibine kendi mülkiyeti altındaki konutları satmasına izin veren sistem, yetki belgesi olmayan emlakçılara ise satış izni tanımayacak.

Ülke genelinde kayıt dışı olarak bu işi açıktan yapan yaklaşık 500 bin kişinin alım satım yapmasının engellenmesi amaçlanan düzenleme ile ofislere metrekare, emlakçılık yapacaklara ise mezuniyet ve staj şartı getirilirken belgesiz internet sitelerine ilan girişi de yasaklanmış, bu düzenlemesinin yürürlük tarihi ise 1 Ocak 2021 olarak açıklanmıştı.

Emlak sektöründe yeni döneme geçilecek düzelenmede geri sayım başladı. Söz konusu tarih itibariyle belgesi olmadan emlakçılık yapanlar sitelerde artık ilan veremeyecek.

BELGE YOKSA ÜYELİK DE YOK!

Yeni yılda hayata geçecek olan düzenleme ile ilan siteleri emlakçılık işiyle uğraşan işletmelerin üyeliğinden önce bakanlığın internet sayfası veya bilgi sisteminden yetki belgesi kontrolü yapılarak yetki belgesine sahip olup olmadığına bakılacak.

Şayet söz konusu işletmenin yetki belgesi yok ise platforma üye olamayacak.

SAHTE İLANLARA YAPTIRIM GELİYOR

Diğer yandan 1 Ocak itibariyle uygulanmaya başlayacak düzenleme kapsamında son zamanlarda ilan sitelerinde sıklıkla karşılaşılan sahte ve karşılığı olmayan kiralık ve satılık gayrimenkul ilanlarına da el atılacak. Yönetmelikte bulunan maddeye göre; internet ortamında taşınmaz ticaretine yönelik ilan veren işletmeler, ilanlarda üçüncü kişileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer vermeyecek.

Aksi durumlarda işletmelere yaptırım uygulanacak.

BİRDEN FAZLA AYNI İLANA YETKİ BELGESİ ŞARTI

Yeni düzenleme ile aynı ilanın birden fazla kişi tarafından girilmesinin de önüne geçiliyor. Yönetmeliğe göre mal sahibi ile kim yetki belgesi sözleşmesi imzalamış ise onun ilanı sadece yayında olacak. Yetki belgesi elinde olan işletme portal yönetimiyle iletişim kurup diğer ilanları yayından kaldırtabilecek.

ŞİKAYET HATTI KURULACAK

İlan siteleri ilanlarla ilgili talep ve şikâyetlerin, internet tabanlı iletişim yöntemlerinden en az biri ve telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkânı sunmakla da sorumlu tutulacak. Vatandaştan ilanlara yönelik gelen talep ve şikâyetler etkin bir şekilde yönetilecek ve sonuçlanacak.

Ayrıca portal yönetimleri; ilan, şikâyet ve üyeliklere ilişkin bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun olarak Bakanlığa iletmekle de yükümlü.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya