Emlak Haberleri

Emlak sektöründeki son durum…

Ipsos tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, ev sahiplerinin yüzde 35’i, kiracılarından yasal artıştan fazla zam talep etti. İşte emlak sektöründeki son durum…

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Antikriz Raporu’ndan derlenen verilerle bu hafta; emlak piyasası incelendi ve son durum masaya yatırıldı.

Derlenen verilere göre, açıklanan enflasyon oranında kira artış oranlarına karşın, konut sahiplerinin yüzde 35’lik kısmının kiracılardan bu orandan fazla artış istediği belirlendi. Bu oran sözleşme güncellemesi zamanı gelenlerde yüzde 51 olarak kaydedildi. Resmi kira artışından fazla bir taleple karşılaşan kiracıların yüzde 73’lük kısmı bu oranı kabul etti.

İşte kiralık konut piyasasında son durum…

Kiracıların yüzde 51’inin son bir yıl içinde kiralarına yapılan yükselişin, gelirlerindeki yükselişten daha çok olduğu belirlendi. Gelirlerindeki yükselişin kira artışından daha fazla olduğunu söyleyenlerin oranı ise ise yüzde 14 oldu. Her 10 kiracıdan 4’ü kira ve gelirlerindeki yükselişin aynı oranda olduğunu aktardı.

YÜZDE 86’LIK KISIM BÜTÇESİNE UYGUN EV BULAMAYACAK

Kiracıların yüzde 86’sı taşınmak durumunda kaldıklarında aynı semtte ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun bir konut bulamayacaklarını belirtiyor. Bu konuda herhangi bir zorluk çekmeyeceğini söyleyenler ise yüzde 14 olarak belirlendi.

Kiracıların yüzde 48’lik kısmı oturdukları semtten memnunken, her 4 kiracıdan biri oturduğu semtten memnun olmadığını belirtti. Yaşadığı semtten memnun olmasına rağmen oturduğu apartmandan memnun olmayan kiracıların oranı yüzde 41 olarak belirlendi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; araştırmaya katılım gösterenlerin yüzde 36’sı kendi evlerinde oturduğunu, yüzde 33’ü ise kiracı olduğunu belirtti. Bunların yüzde 31’lik kısmı 5 yıldan daha uzun zamandır aynı evde kiracı olduğunu aktardı.

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar GEDİK, açıklanan verilere ilişkin konuştu ve “Yüksek enflasyon, hayat pahalılığı tüketim tercihlerinde doğal değişimler yaratıyor. Son dönemde gerek konut fiyatlarındaki, gerekse kira bedellerindeki artışlar dikkat çekici. 1-10 Haziran tarihleri arasında konuya dair bir araştırma yaptık. Araştırmamızın katılımcılarının üçte biri kiracı olduğunu belirttiler. Her on kiracıdan üçü, beş yıldan eski kiracı. Her iki kiracıdan birinin ödediği kiradaki artış gelirindeki artıştan fazla. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen resmi oranın üzerinde kira artış talebi ile karşılaşan kiracıların dörtte üçü bunu kabul ediyor. Temel nedenlerden biri ise her on kiracıdan dokuzunun taşınmak zorunda kalsa mevcutta oturduğu semtte bütçesine göre başka bir kiralık ev bulamayacağını düşünmesi” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya