Emlak Haberleri

Emlak ta yeni dönem!

Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor.

Emlakçılıkta yeni bir döneme daha giriliyor. Geçtiğimiz senelerde uzun istişareler sonrası hazırlanan yönetmeliğin uygulanması için tanınan süre 31 Ağustos tarihinde doluyor. Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre, düzenleme ile beraber artık her önüne gelen gayrimenkul alım satım işi yapamayacak. Emlakçılık yapanların yetki belgesi olması zorunlu hale gelecek. Şimdiye kadar 3’te 1’i oranında başvuru yapılan belgenin dışında metrekare, mezuniyet, 12 aya kadar çalışma şartı da aranacak. Sahte ve yanıltıcı ilanlardan internet siteleri de sorumlu olmuş olacak. Birden fazla aynı ilanda sadece yetki alanın ilanı yayında kalmış olacak. Belgesiz kayıt dışı bu işi yapmaya devam edenlere ise 10 bin lira ve 10 katına kadar ceza gündeme gelecek.

Taşınmaz ticaretiyle iştigal eden emlak işletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmeleri için almaları gereken yetki belgesinde tanınan süre 31 Ağustos 2020 tarihinde dolacak. Söz konusu tarih itibariyle belgesi olmadan emlakçılık yapanlar sitelere ilan giremeyecek ve  tapuda işlem yapamayacak.

Ülke genelinde kayıt dışı olarak bu işi açıktan yapan yaklaşık olarak 500 bin kişiyi sistem dışında bırakacak düzenleme ile ofislere metrekare, emlakçılık yapacaklara da mezuniyet ve staj şartı da getirilecek.

Yapılan düzenlemeye rağmen emlakçılık işini yetki belgesiz yapmayı sürdürenlere 10 bin liraya kadar ceza kesilecekken, bu ceza oranı 10 katına kadar da çıkarılabilecek.

Yenişafak’a açıklamalar yapan ve yetki belgelerine ilişkin olarak ellerinde net olarak başvuru yapanların sayısının olmadığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, pandemi öncesi İstanbul’da odaya ve sicile kayıtlı emlakçı sayısının 13 bin olduğunu bu rakamın 3’te 1’i yani 5 bin civarında emlakçının yetki belgesi aldığını bildiklerini dile getirdi.

YERİNDE TEFTİŞ!

Yetki belgesi alma süreçlerine ilişkin de önceden yapılan müracaat sonrası bakanlık temsilcileri tarafından yerinde gerçekleştirilen teftişler sonrasında yetki belgesi verildiğini belirten Aşa, bu teftişlerde bahsedilen adreste emlakçılık işinin yapılıp yapılmadığı, ikinci bir işin olup olmadığı ve söz konusu yerin home office olup olmadığına bakıldığını söyledi. Aşa, ev ofise hiçbir şekilde izin verilmediğini de belirtti.

RUHSAT ZORUNLULUĞU

Bakanlık personeli teftişiyle yapılan inceleme sonrasında yetki belgesi verilmesi şeklindeki uygulamada pandemi süreci ile beraber değişikliğe gidildiğini belirten  Aşa, ruhsat yönetmeliğinde gerçekleştirilen düzenleme ile emlakçıların da belediyeden ruhsat alması ve bu ruhsat ile yetki belgesi için başvuru yapmasının gündemde olduğunu belirtti.

Nizamettin Aşa, bu uygulama ile bakanlık artık belediyeden alınan ruhsat üzerinden ilgili kişinin yetki belgesini sisteme yükleyecek şeklinde konuştu.

METREKARE ŞARTI

Aşa, 5 Haziran 2018’den önce açılmış olan, odaya ve sicile kayıtlı bir emlakçılık eğitimi almış emlakçının ofis metrekaresine bakılmadığını yeni düzenlemedeki metrekare şartının bu tarihten sonra açılan ofisler için geçerli olduğunu da vurguladı. 5 Haziran tarihi sonrası için açılacak ofislerde metrekare şartının 30 metrekareden 20 metrekareye indirildiğini de dile getiren Aşa, 20 metrekarenin baz alınacağını ancak her bir danışman için ise 5 metrekare ilavenin olması isteneceğini kaydetti.

Düzenleme ile bu işi yapanların artık en az lise mezunu olacağını, 100 saatlik emlakçılık eğitimi alacağını ve kişinin de mesleki yeterlilik sınavlarına katılarak belge almasının zorunluğu olacağını dile getiren Aşa, ”Lise mezunları için 12 ay, üniversite mezunları için ise 8 ay son 5 yıl içinde bir fiil SGK’lı olarak çalışmış olmak gerekecek.” diye konuştu.

İLAN GİRİŞİ

Kayıtdışı bu işi yapanların sayısının ülke genelinde 500 bin civarında olduğunu ve düzenlemeni yürürlüğe girmesiyle beraber bu kişilerin emlakçılık yapamayacağını belirten Aşa, ”İlk baskı tapu ve internet sitelerinden gelecek. Artık yetki belgesi olmadan internet sitelerine ilan girişi yapılamayacak. Eğer sahibinden ilan veriliyorsa o kişiden de vekalet veya tapu istenecek.” diye konuştu.

GERÇEK DIŞI İLANA DİKKAT !

1 Eylül’de uygulanmaya alınması planlanan düzenleme ile sahte ilanlara yönelik olarak da dikkat çeken adım atılıyor. İnternet sitelerine yüklenen sahte ve yanıltıcı ilanlardan portal yetkililerinin sorumlu olacağını belirten Aşa, düzenleme ile sahte ve yanıltıcı ilanın site sorumluları tarafından kaldırılmaması durumunda söz konusu kişiler hakkında da işlem yapılabileceğini belirtti.

AYNI İLAN İÇİN YETKİ BELGESİ ŞARTI

Aynı ilanın birden fazla kişi tarafından girilmesi durumunda ise Aşa, yönetmeliğin onunla ilgili de bir kısıtlama getirdiğini ve mal sahibi ile kim yetki belgesi sözleşmesi imzalamış ise onun ilanının sadece yayında kalacağını söyledi. Aşa, yeni dönemde müşteriler ile düzenlenecek sözleşmelerde aykırılıklara artık kesinlikle izin verilmeyeceğini de belirtti.

YENİ DÖNEM

Tapu işlemlerine yönelik olarak ise ; şu anda yetki belgesi alan kişilerin bakanlık tarafından sisteme işlendiğini ve yayımlanmaya başlandığını belirten Aşa, online olarak yapılan başvuru portalına emlakçı bölümü konulduğunu bu butonun ise 1 Eylül tarihi itibariyle devreye alınacağını ve bir emlakçının yetki belgesi olması halinde web tapu üzerinden işlem yapabileceğini belirtti.

CEZASI VAR!

Yetki belgesiz kayıt dışı olarak bu işi yapmayı sürdürenler için ise yakalanmaları durumunda cezai işlem uygulanacağını aktaran Aşa, ceza oranlarının ise 3 bin liradan başlayıp işlemin türüne göre 10 bin liraya kadar çıktığını ve ilgili bakanlığın bu cezaları 10 katına kadar uygulamakla yetkili olduğunu belirtti.

Emlakçılık sektöründeki kayıt dışılığı engellemek adına kendilerinin de bir teklifte bulunduğunu ve 1 Eylül tarihi itibariyle bu düzenlemenin de yürürlüğe girmesini beklediklerini belirten Aşa, önerdikleri madde ile kayıt dışı emlakçıya bir ceza kesilirken onla iş yapan emlakçıya ise en az 2-3 katı ceza kesilmesini istediklerini söyledi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya