Emlak Haberleri

Emlak vergisi mükelleflerine müjde!

Arsa, konut, iş yeri, dükkan, daire sahipleri her yıl düzenli olarak emlak vergisi ödüyor. Emlak vergisi ödeyen vatandaşlara müjdeli haber geldi. Son 5 yıllık emlak vergisi iade edilecek.

Her yıl, düzenli olarak arsa, konut, işyeri, dükkan, daire sahiplerinin ödediği emlak vergisiyle ilgili vatandaşlara müjde geldi. Haber Kredi’de yer alan habere göre; belirli koşulları karşılayan vatandaşlar emlak vergisinden muaf olabilecek ve son 5 yılda ödediği emlak vergisini iade alabilecek. Peki, kimler emlak vergisinden muaf olacak? Kimlere emlak vergisi iade edilecek? Emlak vergisi iadesi ne kadar? İşte merak edilen soruları cevapları…

EMLAK VERGİSİ NEDİR? EMLAK VERGİSİNİ KİMLER ÖDER?

Taşınmaz sahipleri tarafından her sene düzenli olarak ödenen ve belediyeler tarafından alınan vergi oluyor.

Emlak vergisinin belirli muafiyet şartları vardır, bu şartları karşılayan kişi emlak vergisi ödemez. Emlak vergisi muafiyet şartlarını taşıyan kişiler hariç olmak üzere, Türkiye sınırları içinde arsa, arazi, konut, daire, yazlık ev, dükkan, bahçe, bağ gibi taşınmazlara sahip olan kişiler emlak vergisi ödemekle mükellef.

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLUR?

Emekliler, ev hanımı olan kadınlar, şehidin dul eşi ve yetim çocukları, gaziler ve işsiz olduğu için hiçbir geliri olmayan kişiler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

BU KİŞİLER GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK EMLAK VERGİSİ İADESİ ALABİLECEK

Yukarıda belirtilen kişilerin geçen yıllarda emlak vergisi ödeyenlerin parasının iade olması için gerekli bazı şartlar bulunuyor:

-Kişinin emlakvergisi vermekle yükümlü olduğu sadece 1 konut olması gerekmektedir.

-Emlak vergisi iadesinden yararlanmak isteyen emeklilerin emekli maaşı dışında gelire sahip olmaması gerekir.

-Taşınmaz sahiplerinin başka hiçbir gelire sahip olmaması gerekir.

-Emlak vergisi vermekle zorunlu olunan taşınmazın büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması gerekmektedir.

EMLAK VERGİSİ İADESİ NASİL ALINIR?

Emlak vergisinden muaf olup olmadığını bilmeyen kişilerin, belediyenin emlak vergisi servisine gidip dilekçe yazdığı takdirde geçmişte ödediği vergileri tahsil edebiliyor.

EMLAK VERGİSİ İADE DİLEKÇESİNE NE YAZILIR? EMLAK VERGİSİ İADE DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

… Belediyesi Emlak Dairesi Başkanlığına

Belediyeniz sınırları içerisinde yer alan …. adresinde bulunan taşınmazım için ödemiş olduğum emlak vergisi tutarının geriye dönük olarak … (en fazla 5 yıl yazılır) yılık olarak hesaplanarak tarafıma iade edilmesini talep ederim.

Saygılarımla

İsim Soyisim

Tarih

İmza

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya