Ekonomi

Emlak vergisi yükü hafifleyecek.

Tüm dünyayı hızla yayılan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında emlak vergisi ödemelerini 1 yıl erteleyecek Emlak Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM’de görüşülüyor.

Tüm dünyayı hızla yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede Emlak Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu.

Yeni Akit’te yer alan habere göre; teklif kapsamında Covid-19 salgını ile mücadelede vatandaşların emlak vergilerinin bir yıl erteleyeceği düşünülüyor. Kanun teklifine göre yaşanan gelir kayıpları karşısında, sosyal devlet ilkesi gereği vatandaşın emlak vergisi yükü hafifletilecek.

Mükellefler erteleme bekliyor

2020 yılına ait emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart’ta başladı ve 31 Mayıs tarihinde sona erecek. Koronavirüs salgınının ardından kira ödemeleri aksayan taşınmaz malikleri ise bu konuda erteleme gelmesini bekliyor.

Oranın yarısı kadar artırılacak

Bu yıla ait emlak vergi değerlerinin yüzde 11,29 oranında artacağı açıklandı. Bina, arsa veya araziye 2019 yılında malik olanlar 2020’den beri mükellef kabul ediliyor. Bu mükelleflerin bina, arsa ve arazilerinin 2020 yılı vergi değerleri, 2019 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 22,58/2=) yüzde 11,29 (onbir virgül yirmidokuz) oranında artırılması şartıyla bulunacak tutarlar belirlenecek.

İşte Kanun teklifi

MADDE 1: 29/7/1970 tarih ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa Geçici Madde 24’ten sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir:

“Geçici Madde 25 – Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 2020 yılına ait emlak vergisi ödemelerinin birinci ve ikinci taksiti 2021 yılı Ocak ayında alınmak üzere faizsiz olarak ertelenmiştir.”

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya