Emlak Haberleri

Emlak vergisi zamlı ödenecek!

2020 yılında gayrimenkul satın alan kimselerin vergi sorumluluğu 1 hafta sonra başlıyor.

Türkiye sınırları içinde bulunan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Emlak vergisi mükellefiyeti, taşınmaza sahip olunan süre boyunca devam ediyor. Gayrimenkul satılana kadar emlak vergisinin her yıl düzenli olarak ödenmiş olması gerekiyor.

Bina ve arazi vergisi mükellefiyeti; vergi değerini tadil eden sebeplerin olması durumunda bu değişikliklerin vuku bulduğu, aynı maddenin (8) numaralı fıkrasında yazılı halde ise bu duruma bağlı olarak takdir işleminin yapıldığı tarihi, dört yılda bir yapılan takdir işlemlerinde takdir işleminin yapıldığı tarihi, muafiyetin sukut ettiği tarihi takip eden bütçe yılının ardından başlıyor.

2021’de yüzde 9.11 zam

Vergi Kanunu’na göre vergi, harç ve ceza artışlarında kullanılan ‘yeniden değerleme oranı’ belli oldu. Emlak vergisi için uygulanacak olan 2021 zam yüzde 9.11 olarak açıklandı. Buna göre, emlak vergisine yüzde 4.55 oranında zam yapıldı.

Emlak vergisinde 2021 hesabı

2020 yılından önceki yıllarda emlak vergisi mükellefi olanların 2021 yılına ait emlak vergisinin tarh ve tahakkukunda esas alınacak vergi değerinin (matrahın) hesabı ile bina, arsa veya araziye 2020 yılında malik olunması halinde mükellefiyetin başlangıç yılı olan 2021 yılı vergi değerinin hesabı bu Tebliğde belirtilen esaslar kapsamında yapılacak. Emlak vergisi 2021 hesabı…

Konutta

2019 yılı ve önceki yıllarda mükellef olanların 2020 yılına ait emlak vergi değerlerinin hesabı
Emlak değeri, bina, arsa ve arazilerinin 2021 yılı vergi değerleri, 2020 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 9,11/2=yüzde 4,555 oranında artırılacak.

2020 yılında evinin değerine göre 100 lira emlak vergisi ödeyen ev sahibi 2021 yılında 145,50 lira emlak vergisi ödeyecek.

Emlak vergisinde ödemeler taşınmazın bulunduğu belediyeler tarafından alınıyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması durumunda ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılmasıyla yapılabiliyor.

Vergiden muafiyet için

– Hiçbir gelir olmayan,
– Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,
– Gaziler,
– Engelliler,
– Şehitler,
– Dul ve yetimler,
– İşsizler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya