Emlak Haberleri

Emlak vergisinde ilk taksit dönemi başladı!Tüm gayrimenkul sahiplerini ilgilendiriyor!

Milyonlarca gayrimenkul sahibinin mükellefi olduğu emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri bugün itibarıyla başladı…

Arsa, arazi, iş yeri ve konut tipii milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri bugün itibarıyla başladı.

Emlak vergisinde ilk taksit ödeme tarihi için son gün 31 Mayıs 2022 olarak belirlendi. Milyonlarca mükellefin bugünden itibaren 31 Mayıs 2022 tarihine kadar emlak vergisini ödemeleri gerekiyor.

Peki emlak vergisi 2022 ne kadar? Emlak vergisini kimler ödeyecek, kimler ödemeyecek? İşte milyonlarca gayrimenkul sahibinin araştırdığı o soruların yanıtları…

Milyonlarca mükellefi bulunan emlak vergisi çerçevesinde takdir komisyonlarınca 4 senelik tutarlar, bu sene belirlendi. Bu sene belirlenen tutarlar 4 sene geçerli sayılacak. Emlak vergisinde, 2025 yılına kadar geçerli olmak üzere vergi miktarlarına birçok ilçede yüzde 100 oranından fazla zamlar yapıldı.

Emlak vergisini kimler öder?

Milyonlarca gayrimenkul sahibi emlak vergisini ödemekle yükümlü olup olmadıklarını araştırıyor. Peki emlak vergisini kimler ödeyecek?

Emlak vergisi, binanın maliki, yer alıyorsa intifa hakkı sahibi tarafından ödeniyor ancak her ikisi de yoksa malik olan kişiler tarafından ödemesi gerekiyor.

Emlak vergisinden kimler muaf tutuluyor?

Emlak Vergisi Kanunu’nun 8’nci maddesi çerçevesinde emlak vergisi ödemelerinden muaf olanlar açıklandı. Buna göre şu kişiler emlak vergisi ödemeyecek:

Kanun maddesinin çerçevesindeki kişiler, şehirlerin dul ve yetimleri, kazanca sahip olmayan ev hanımları, gaziler, 18 yaşını bitiren ve 18 yaşını geçen işsiz kişiler, sadece Türkiye’deki bir sosyal güvenlik kurumundan aylığa bağlı olan kişiler.

Fakat bu şartlara ek olarak, bazı şartlar daha isteniyor. Bu şartlar ise, Türkiye genelinde sadece bir konutunuzun bulunması ve bu konutun 200 metrekareden büyük olmaması gerekli. Bütün bu şartları taşıyan vatandaşlar emlak vergisinden muaf tutuluyor ve indirimli yani sıfır faiz oranlı emlak vergisinden yararlanmış oluyor.

Ödemezseniz cezası var

Emlak vergisinin ödenmemesi halinde mükellefler ceza ile karşı karşıya kalıyor. Emlak vergisinde ödemelerin duyurulan sürede gerçekleştirilmemesi halinde gayrimenkul sahibine faizli ceza kesiliyor.

Emlak vergisini ödemeyen mükelleflere yüzde 1.6 faiz oranlı ceza uygulanıyor.

2021’de herhangi bir gayrimenkul alan kişi bu sene emlak vergisini ödemekle yükümlü. Ancak 2022’de gayrimenkul alınması durumunda, emlak vergisi ödemesi bir sonraki sene yapılacak.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya