Emlak Haberleri

Emlak vergisinden hangi şartlarda muaf olunur?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde emlak vergisinden hangi şartlarda muaf olup olunmadığını kaleme aldı.

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde emlak vergisinden hangi şartlarda muaf olup olunmadığını yazdı.

Tamer Heper’e bir okuyucusu, “Oturduğum bina üç katlı görünüyor. Oysa iki katı içten irtibatlı benim oturduğum katlar. Üçüncü kat proje dışı yapılmış ilave kat ve boş. Binanın toplam kullanım alanı 160 metrekare. Ben ise emekli biriyim, bir başka yerden gelirim yok. Bu binaya Emlak Vergisi ödeyecek miyim?” sorusunu yöneltti.

Önce Emlak Vergisi’nden muaf olma şartlarına bakalım. Emlak Vergisi Kanunu’nun 8’inci maddesine göre açıklama şöyle: “Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin, Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni için Emlak Vergisi ödenmez.”

Okuyucumun sözünü ettiği bina kat mülkiyetine tabi üç bağımsız bölümlü bir bina değil. Tek bina ve 200 metrekareyi geçmiyor. Şayet kat mülkiyetine tabi olsaydı o halde üç meskeni bulunuyor olacaktı. Okuyucum da kendisinin emekli biri olduğunu söylemiş. Yani bundan anlaşılan da emekli maaşından başka geliri yok. Bu halde okuyucum Emlak Vergisi’nden muafiyet şartlarını taşıyor. Kanunda dikkat çekmek istediğim bir cümle var, ‘200 metrekareyi geçmeyen tek mesken’ deniliyor. Yani bu tek bina mesken ise muafiyetten yararlanır, şayet işyeri ise bu muafiyet uygulanmaz. Muafiyet, tarifi yapılan kişiler için ve 200 metrekareden büyük olmayan meskenler için. Bu şartlar okuyucum için uygun şartlardır.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya