Emlak Haberleri

Emlakçıların Yetki Belgesi’ne dikkat edilmeli!

Emlak aracılık faaliyetleri yalnızca Yetki Belgesi alan işletmeler tarafından yapılabiliyor. Bu sebeple emlakçıların Yetki Belgesi’ne dikkat edilmeli.

Bir emlakçının yetki belgesinin olup olmadığını öğrenmek isteyenler de Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden sorgulama gerçekleştirebiliyorken belgesi olmadan faaliyet gösteren işletmeleri ihbar da edebiliyor.

Yetki belgesi olmayan emlakçılara dikkat!

İhbar edebilirsiniz

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ndeki geliştirmelerin sürdüğünü dile getiren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan “Ttbs.gtb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek bilgi sistemi üzerinden emlak işletmelerinin yetki belgeleri sorgulanabiliyor. Bunun yanı sıra yetki belgesi olmadan emlakçılık faaliyetinde bulunan gerçek veya tüzel kişilerin ihbar edilmesi amacı ile ihbar hattı sistemi devreye alındı. Tüketiciler ve yetki belgeli emlak işletmeleri bu sistemi kullanarak ihbar bildiriminde bulunabilirler” diye konuştu.

İncelemeye alınacaklar

Şikâyetlerin Ticaret İl Müdürlükleri tarafından incelemeye alınacağını dile getiren Akdoğan “Tüketicilere tavsiyemiz yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ile çalışmamaları. Çünkü yetki belgesi sahibi olan işletmelerin tüketicilere ve Bakanlığa karşı yükümlülükleri var” dedi.

Portalları uyarıyoruz

Yetki belgesi olmaması rağmen üye yapmaya ve ilan girişine izin veren portallarına yönelik olarak yaptırımlar isteyeceklerini dile getiren Akdoğan,  “Bizler Bakanımızın ifade ettiği ve yönetmelikte geçen yetki belgesi olmayan işletmelerinin ilan verememesini istiyoruz. Lakin bu konuda ayak sürten, ilan girişlerine hatta üyeliklere farklı şekilde izin veren portallara yaptırımlar getirilmesi için tüm gücümüzle mücadeleye edeceğiz” dedi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya