Emlak Haberleri

En çok konut hangi yabancı uyruklu vatandaşlara satış yapıldı?

Yabancıya konut satışında ilk sırayı Ruslar aldı. 2022 yılı Nisan ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 186,6 artışla bin 152 adede ulaştı. İşte ayrıntılar…

Türkiye’den konut alan yabancılar listesinde Ruslar bin 152 adet ile ilk kez rekor kırdı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan (TÜİK) verilerine göre, yabancıya konut satışları 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde yüzde 48,9 yükselerek 20 bin 791 oldu. İlk 4 aylık satış adetleri tüm zamanların en yüksek Ocak-Nisan rakamları olarak kaydedildi.

Ocak-nisan dönemi illere göre satışlara bakıldığında zirveyi 8 bin 538 adetle İstanbul alırken İstanbul’u 5 bin 417 ile Antalya, 1.237 ile  Ankara  takip etti. Mersin, Yalova, İzmir, Bursa, Samsun, Sakarya ve Trabzon ilk 10’da yer alan diğer iller oldu.

Peki en çok konut hangi yabancı uyruklu vatandaşlara satış yapıldı? İşte yanıtı…

RUSLAR REKOR KIRDI

Türkiye’de yabancılara yönelik yapılan konut satışları geçtiğimiz ay yüzde 58,1 artarak 6 bin 447’ye ulaşırken, tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı oldu.

Ukrayna-Rusya savaşından sonra Türkiye’deki konut yatırımını artıran Ruslar, nisan ayında yabancıya satışta ilk kez zirvede yer aldı. Rusların nisan ayında Türkiye’den aldığı konut sayısı yüzde 186,6 artarak 1.152 adede ulaştı.

Rusları 905 adetle İranlılar, 714 ile Iraklılar, 311 ile Kazakistan vatandaşları taip etti. Almanya, Afganistan, Ukrayna ve Yemen vatandaşları da en çok konut satın alanlar arasında bulunuyor.

Nisan ayında Ukraynalılara yapılan konut satışı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 185,9 artarak 92’den 263 adede yükseldi. Her iki ülke vatandaşlarının yatırımlarındaki artışın genel ortalama olan yüzde 58,1’in çok üzerinde gerçekleşmesi dikkati çekti.

Peki sektör temsilcileri konuya ilişkin neler diyor?

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt,  yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dış ülke yatırımcılarının ilgi odağı olmaya devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Daha önce yabancıya satışın önündeki bazı zorlukları ortadan kaldıracak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu dile getirdiklerini anımsatan Özyurt, bununla ilgili adımlar atıldığını, bu sayede rakamların daha da yukarıya çıkacağını söyledi.

Özyurt, açıklanan son destek paketlerinin beklemede olan vatandaşları harekete geçirebileceğini kaydederek, inşaat projeleri için verilen desteğin ise arzı artıracağını anlattı.

“Yabancıların ilgisini yurt dışı toplantılarımızda bizzat görüyoruz”

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır da yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin ve inancının artan bir ivmeyle devam ettiğini ifade ederek, “Bu da bize Türkiye gayrimenkul sektörünün yurt dışında yaşayan yabancılar için ne kadar cazip ve avantajlı görüldüğünü gösteriyor. Yaptığımız görüşmelerde yabancıların sektörümüzle çok yakından ilgilendiklerini bizzat görüyoruz” dedi.

En az 500 bin dolar karşılığı döviz tutarında katkı payını BES’e yatıran yabancıların Türk vatandaşlığı için başvurabilme hakkına kavuşacağına dair değişikliğe değinen Bahadır, “Bu da önümüzdeki dönemlerde yabancı yatırımcının daha çok ilgisiyle karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor. Hem yerli hem de yabancılarda artacak konut üretimine katkı sağlayacak, piyasa canlanacak” diye açıkladı.

“Antalya uluslararası konut yatırımcılarının gözdesi haline geldi”

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye yönelik ilgisinin artışına dikkat çekerek, “Ülkemizin konutta yabancı yatırımcılardan aldığı talep Avrupa’daki rakiplerine göre daha yüksek artıyor. İlerleyen zamanlarda bu alanda önde gelen ülkelerden olacağız” diye belirtti.

Antalya’da hem yerliye hem de yabancıya yapılan konut satışında artışların yaşandığını aktaran Özgün, kentin uluslararası yatırımcıların gözdesi haline geldiğini söyledi.

Özgün, “Savaştan sonra sadece Rusların değil Ukraynalıların da ilgisi artış gösterdi. Antalya’da bu artışı net bir şekilde görebiliyoruz.” diye konuştu.

“Ruslara göre en güvenli ülke Türkiye”

Akzirve Satış Müdürü Hakan Sabbağ da savaş sonrası Rusların Türkiye’de konut yatırımını artırdığını ifade ederek şu bilgileri verdi:

“Geçen ay Rusların Türkiye’den aldığı konut adedi yüzde 186,6 artarak 1.152’ye yükseldi. Şu an Ruslar için en güvenli ülke Türkiye. Bunu kendilerinden de duyuyoruz. Önceden Antalya özelinde alıyorlardı şimdi İstanbul ve diğer bazı kentlerimizde de yatırım yapmaya başladılar. Hatta Rusya’da hizmet veren bazı şirketlerin personeline İstanbul’dan çalışmalarını sürdürebileceğini söylediğine dair duyumlarımız var.”

Hakan Sabbağ, Türkiye’ye yönelik uluslararası gayrimenkul yatırımının giderek arttığını belirterek, Kazakistan, Güney Kore, Çin gibi ülke vatandaşlarının alımlarında artış yaşandığını kaydetti.

Sabbağ, yabancıların konut yatırımının yaz aylarında artacağını belirterek, özellikle Suudi Arabistan ve bazı Körfez ülkelerinden gelen taleplerde net artış yaşanacağını sözlerine ekledi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya