Emlak Haberleri

En çok satılık daire aranan ilk 5 şehir

Türkiye’de yabancı ve Türk yatırımcıların en merak ettiği konulardan birisi gayrimenkul alanında yapılacak yatırımların hangi şehirlere olacağıdır. En çok satılık daire aranan ilk 5 şehirin verileri paylaşıldıktan sonra yatırımcılar bu veriler eşliğinde yatırımlarını hızlandırmayı düşünmektedir. İşte Türkiye’de en çok satılık daire aranan ilk 5 şehir.

Türkiye’de en çok satılık dairelerin nerede olduğu gayrimenkul satıcıları ve alıcılar tarafından merak edilmektedir. Konut yatırımında ki gelişimlerin analizi yapıldığında Ekim ayı verilerine göre en fazla konut aranan 5 il sırası ile İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Aydın oldu.

Emlakjet konut yatırımlarında öne çıkan şehirlerin analizleri yapıldı. Analiz sonuçları nüfus büyüklüğü, gayrimenkulde gelişen ilçeler, nitelikli konut ihtiyacı, inşaat firmalarının, üretimin ve mega projelerin merkezi olan İstanbul başta yer alırken, yine sektörün öne çıkan bir diğer şehri de İzmir ve Ankara arasında ki rekabet takip etti.

İstanbul’da konut alırken en fazla talep edilen ilçelerin sıralamasını yine Emlakjet CEO’su Tolga İdikat yaparak Küçükçekmece, Bahçelievler ve Beylikdüzü olarak dile getirdi. Ayrıca İdikat “İstanbul’da merkez bölgelere göre daha uygun fiyat segmentinde olan bölge Küçükçekmece, Beylikdüzü ve Bahçelievler ilçeleri diğer bölgelere göre daha çok tercih ediliyor. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerinden edindiğimiz verilere göre, Küçükçekmece’de ortalama konut satış fiyatı 332.700 TL, geri dönüş süresi ise 21 yıl. Beylikdüzü ilçesinde ortalama konut satış fiyatları ise 299.874 TL olarak belirlenirken bu bölgedeki konutların ortalama geri dönüş süreleri ise 20 yıl. Bahçelievler ilçesine bakıldığında ise konutların ortalama fiyatları 308.300 TL dolaylarında, konutların geri dönüş süresi ise 21 yıl’’ dedi.

Konut satışlarında İzmir ve Ankara İkincilik Rekabetinde

Ankara’nın da gayrimenkul alımlarında yükseliş gösterdiğini dile getiren İdikat, TÜİK 2019 Ekim verilerine göre Ankara’nın %9,8 oranı ile 13.978 konut satışı ile Türkiye’nin önde gelen 5 ili arasında yerini aldığı dile getirdi. Ankara’da konut geri ödeme süresinin ortalama 19 yıl ile diğer illere göre avantajlı olduğunu ve Başkentlilerin ekonomik gücünün konuıt almak için daha yüksek olduğunu belirten İdikat, Ankara’da Eskişehir Yolu, İncek, Yaşamkent ve Çayyolu gibi planlı yerleşim yerlerinin önemli yer teşkil etttiğini, İncek’le beraber Çankaya ve Oran’ın da hızlı büyüyen alanlar olduğunu dile getirdi. İzmir’in ise İstanbul’dan sonra hem yatırım hem oturmak için çokça tercih edilen şehirlerden birisi olduğunu dile getirdi. Ayrıca İdikat “Geçen yıl İstanbul’dan İzmir’e göç edenler TÜİK verilerine göre 210 bini aştı. İstanbul-İzmir arasını üç buçuk saate indiren Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ile İstanbul’dan gelen talep arttı. Değerlenme potansiyeli olan Harmandalı ve Ulukent ile markalı projelerle önde olan İzmir’in yeni kent merkezi Bayraklı-Turan-Salhane, yatırım için en önemli bölgeler” dedi.

Konutta rağbet gören şehirler hangileridir?

Beş ilin konuttan neden yükseldiğini açıklayan İdikat şunları dile getirdi.

  1. Antalya: Türkiye’nin en kalabalık 5. Şehri olan Antalya, son dönemde aldığı göç ile dikkat çekmiştir. İlçe gayrimenkul piyasasında en çok turizm alanında ki gelişiyle ön planda. Oturum için en ideal bölgeler Kepez ve Muratpaşa lüks konutların merkezi Konyaaltı’nda ki konaklar, markalı konutların merkezi Muratpaşa ilçesinde ki Lara ve Fener dikkat çekmektedir. Bununla birlikte kentsel dönüşümün yoğunlaştığı yerler Kepez, en hızlı ve değerlenen ise Döşemealtı ve Aksu oldu.
  2. Aydın: yabancı yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği il olan Aydın’ın en gözde bölgeleri tarihi ve turistik alanları olmuştur. Didim ve Kuşadası’nın ilgi odağı olduğu ilde ayrıca il merkezinde yeni yerleşime açılan Mimar Sinan, Gine, Zeybek mahalleleri aynı zamanda yeni yatırımların başladığı bölgeler arasında yerini almaktadır. İlerleyen yıllarda yıllık ortalama %15-25 seviyelerinde değer artışı beklenmektedir.
  3. Bursa: üretimin merkezi konumunda bulunan Bursa İstanbul’a yakınlığı Ege bölgesine ulaşım için geçit oluşturma, Mudanya’nın önemli bir liman olması, Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı treni projesi ve İzmir Körfez Geçiş Projesi sayesinde Bursa gayrimenkul alanında ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Nilüfer merkez, hem oturum hem de ofis binaları için, Özlüce de yatırım için ideal bölgelerden bir kaçıdır. Mudanya’ya doğru değerlenmenin artması gözlemlenmektedir.
  4. Sakarya: İstanbul’a çok yakın olması ile dikkat çeken Sakarya önemli bir limana ve sanayiye sahip bir ildir. Cengiz Topel Havalimanı, İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul- Bursa- Balıkesir- İzmir otoyol projesi, Kuzey Marmaray otoyol projesi, Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, İzmit kent merkezi tramvay çalışması gibi önemli projeler bölgeye ilgiyi arttırmaktadır.
  5. Muğla: yazlık konut satışlarının her daim yüksek olduğu il olan Muğla’da yatırımcılar için en önemli bölgeler Fethiye, Yalıkavak ve Marmaris’tir. Fethiye’de yükselen bölgeler arasında en dikkat çeken bölgeler ise Tuzla, Taşkaya, Babataşı, Ovacık ve Hisarönü yer alırken, kentin emlak sektöründe gelişim potansiyeline sahip olan bölgesi ise Karagedik’tir. İmarlı arsa stokunun bölgede yer alması İzmir yoluna yakınlığı gibi etkiler, bölgeyi Türk ve yabancı yatırımcılar için daha cazip bir hale sokmaktadır. Bodrum’da Yalıkavak’ın doğal güzellikler, manzarası, topoğrafik yapısı, prestij algısı bu bölgeyi cazip kılan en önemli etkenlerdir. Marmaris’te Trunç Mahallesi ve Çamdibi Mahallesi yazlık sektörde geleceğin en önemli merkezlerinden olabilir.
Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya