Emlak Haberleri

En çok yeni satılık ilanı girilen bölge Antalya Kepez!

Yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi Antalya’da yaz aylarında aniden artış gösteren satılık konutların fiyatları sonbaharda da artış trendini koruyor. Ancak fiyatlarda son birkaç ayda meydana gelen hızlı artış, emlak alış satışlarında ciddi bir durgunluğa yol açtı.

Türkiye genelinde satılık ve kiralık konut verileri değerlendiriliğinde Ağustos Ayı Emlak Endeksi verilere bakıldığında, en çok değer kazanan ilk 5 ilçe sıralamasında yüzde 150 artışla Muğla’nın Ula ilçesinden sonra yüzde 80 ile Antalya Döşemealtı bulunuyor. Muğla’nın Fethiye ilçesi yüzde 65, Ortaca ilçesi de yüzde 64 ile değer kazananlar listesinde ilk 5’te yer aldı.

Hürriyet’ten Ceren Deniz haberine göre; konut satışlarında devam eden bu artış, aylık ilan verilerine de yansıdı. Buna göre ağustos ayında Türkiye’nin en çok yeni ‘satılık konut’ ilanı girilen bölgeleri arasında İstanbul’un ilçeleriyle birlikte Antalya Kepez de ön planda yer aldı. Ancak emlak değerlerinde yaşanan bu artış satışları etkilemedi.

EMLAK SEKTÖRÜ DURDU

Pandemi sürecinde ekonomide yaşanan belirsizlik ve gayrimenkul fiyatlarında yaşanan kontrolsüz artış nedeniyle alım ve satımların durma noktasına geldiğinden bahseden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Emlak Komitesi Başkanı Halil Ersoy, süreç hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Emlak sektörü kelimenin tam anlamıyla çöktü. Dolar ve banka faizlerinin yükselişiyle inşaat sektöründe maliyetler hızla yükseldi. Maliyet artışı fiyatları da artırdı. Yaz aylarında konut fiyatları yüksek olsa da yatırım yapmak isteyenler bankaların düşük faizli kredi avantajlarından yararlandılar. Ama şu anda hem ev fiyatları, hem de kredi faizleri yüksek. Bu nedenle emlak sektöründe ciddi bir durgunluk oluştu.”

PANDEMİDE 2 KAT ARTTI

“Konyaaltı ve Lara bölgelerinde fiyatlar pandemi öncesine kıyasla neredeyse iki katına çıktı. Döşemealtı ve Kepez gibi yeni yerleşim alanlarının yoğun olduğu bölgelerde de alıcılar beklediklerinin çok üstünde fiyatlarla karşılaşıyor. Konyaaltı bölgesinde daire fiyatları 1-1.5 milyon lira arasında seyrediyor. Konut fiyatlarının daha önce 100 – 150 bin lira civarında olduğu Döşemealtı ilçesinin Yeniköy Mahallesi’nde bile daireler 300 bin liranın altında fiyatlandırılmıyor. Benzer bir durum arsa yatırımlarında da yaşanıyor. Lara ve Konyaaltı’nda satılık arsa olmadığı için Döşemealtı ve Varsak bu alanda öne çıkıyor. Ama arsa ilanları da yüksek fiyatlarla açılıyor.”

EMEKLİYE EV HAYAL OLDU

Emlak sektörünün pandemiden en çok etkilenen alanlardan biri olduğundan bahseden Ersoy, “Şu anki fiyatlarla ev ya da arsa almak bir emekli için hayal haline geldi. Çalışanlar için de ödeme koşulları çok zorlaştı. Pandemi döneminde çalışan kesim, işini kaybetme korkusuyla ev alıp borç altına girmeyi riskli buluyor. Şu anki fiyatlarla gayrimenkul yatırımına, yabancı alıcılar bile rağbet etmiyor. Geçen yıl yabancıya satışların yoğun olduğu Konyaaltı’nda bu yıl satışa çıkan dairelerin fiyatları yabancılara bile yüksek geliyor. Oluşan durgunluk emlak sektöründe işsizlik sorununu da beraberinde getirdi. Sektöre yönelik tedbirlere ihtiyaç var” diye konuştu.

TERCİH EDİLEN BÖLGELER

Emlak uzmanlarının yaptığı değerlendirmelere göre; Antalya’da yaşayanlar ve şehir dışından şehire göç etmek isteyenler için gelen kesim daha çok Muratpaşa ilçesine bağlı Şirinyalı ve Yeşilbahçe, Güzeloba ve Çağlayan mahallelerinde yaşıyor. Yabancı kökenlilerin yüzde 80’i Konyaaltı ilçesindeki Hurma ve Sarısu mahallelerine ilgi gösteriyor. Arsa yatırımları konusuna ise Döşemealtı ve Varsak ile birlikte Aksu ile Muratpaşa’nın birleştiği noktada havaalanının doğusunda bulunan yaklaşık 50 bin dönüm üzerine kurulu Altıntaş Mahallesi ön planda.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya