Emlak Haberleri

Eskişehir İnönü’deki arazi için açıklama!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Yalçın Bayer’in kaleme aldığı, Türk Hava Kurumu ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasında, İnönü Planör Kampı’nın istimlak edilmesi konusu ile ilgili köşe yazısına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan yanıt geldi.

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde yer alan habere göre; Büyükerşen tarafından yayınlanan yazılı açıklamada şu detaylar yer aldı:

“Türk Hava Kurumu ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasında İnönü Planör Kampı’nın istimlak edilmesi konusu ile ilgili herhangi bir hukuki ihtilaf söz konusu değildir. 2014 yılında Büyükşehir Belediyemize bağlanan İnönü ilçesinin AKP’li yönetimi, 1978’de İmar-İskân Bakanlığınca yapılmış 1/1000 ölçekli plana göre, planörlerin iniş ve kalkış pistlerini etkileyecek bir alana,  Turistik Tesisler yapmak üzere istimlak kararı vermiştir. Halen, kayyum idaresinde olan THK yönetimi, bu karara itiraz etmek için, 1/1000’lik planlar ile bunların Büyükşehir Belediyesince 1/5000’lik planlarının da olabileceği düşüncesiyle, İnönü ilçe belediyesinin yanı sıra, belediyemize de dava açmıştır.  Büyükşehir Belediyemiz Hukuk Müşavirliği, THK avukatlarına, bizde İnönü planör kampına ait yapılmış 1/5000’lik plan bulunmadığını, ayrıca Atatürk’ün kurucusu olduğu THK’nın hizmetlerini engelleyebilecek böylesi bir girişime izin vermeyeceğimizi bildirerek, bize açtıkları davayı geri çekmelerini istemiştir. THK İnönü Planör Eğitim Tesisleri, Türkiye’de pilotluğa hevesli gençlerin, motorsuz uçakları kullanabildiği, kesintisiz hava cereyanlarına sahip atmosferik yapıdaki ender bir mekândır.  Burada yerli ve zaman zaman yabancı ülkelerden gelen gençlerin de eğitim aldıkları tesislerin, havacılık eğitimi açısından önemi çok büyüktür. Hatta ben de, seneler önce,  bu önemi anlatan ve Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözüne işaret eden bir ‘Atatürk Heykeli’ni, bizzat yapıp, hediye olarak kamp tesislerinin önüne yerleştirdim.  Bu heykel hâlâ orada durmaktadır. Son zamanlarda Eskişehir’in kırsal ilçelerinde çeşitli kesimler tarafından girişilen, ranta dayalı arazi yağmasına karşı, köylüsüyle ve şehirlisiyle birlikte uyanık durmaya ve mücadeleye devam ediyoruz ve edeceğiz de.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya