Emlak Haberleri

Eşler arası gayrimenkul paylaşımı!

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde, evlilik sözleşmesini kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde, evlilik sözleşmesini kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu evlilik sözleşmesinin iptalinin mümkün olup olmadığını ve iptali halinde mirasçılığın sürüp sürmeyeceğini sordu.

İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren o sorunun yanıtı…

Tamer Heper, okuyucusuna verdiği yanıta, “Evlilik sözleşmesi diye bir sözleşme şekli var biliyorsunuz. Bu sözleşme ile eşler arasında muhtelif mal rejimini seçmek mümkün oluyor. Bu sözleşmeler şekle bağlı, yasa diyor ki: “Mal rejimi sözleşmesi noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır. Ancak taraflar evlenme başvurusu sırasında hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak da bildirebilirler.”” ifadelerini kullanarak başladı.

Tarafların kendi kararlarıyla kanunda yazılı mal rejimlerinden birini seçtikleri gibi elbette bundan vazgeçmenin ya da rejimi değiştirmenin mümkün olduğunu belirten Heper, “Fakat unutulmasın ki aralarında yapılmış bir sözleşme olmayan eşler arasında uygulanan bir rejim var ki o da edinilmiş mallara katılma rejimi. Yani eşler bir ‘rejimden vazgeçtik’ dediklerinde yeni bir rejimi onaylamazlarsa zaten kendiliğinden edinilmiş mallara katılma rejimi devreye girer.” şeklinde konuştu.

***

Taraflarda kabul edilmiş bir rejimden vazgeçilmesi durumunda mirastan feragat anlamı olmayacağının altını çizen Heper, mirfasçılığın süreceğini, mirasçılığın ayrı mal rejiminin ayrı hesap yapma nedeni olduğunu aktardı.

Heper, “Dolayısıyla özel bir sözleşme ile mirastan feragat sözleşmesi yapılmadığı sürece mirasçılık ve mirastan doğan haklar devam eder” diyerek yazısını sonlandırdı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya