Emlak Haberleri

Ev alayım derken mağdur olmayın!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen gayrimenkul sektöründe fiyat istikrarsızlığını ve spekülatif atakların oluşmasını engelleyecek olan ‘değerleme raporu’ yayınlanmalı önerisi geldi.

Seri ilan sitelerinde ilanlara herkesin dilediği fiyatı girmesinin gayrimenkul sektöründeki kaosun sebeplerinden biri olduğunu iddia eden gayrimenkul ekonomisi alanında faaliyet gösteren Gayrimenkul PR ‘bu kontrolsüz alanın, yönetmelikler nezdinde disiplin altına alınması gerektiğini söylerek, ilanlarda ‘değerleme raporu’ da yayınlama koşulu getirilmeli’ önerisini sundu.

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalardan sonra suni şekilde yükseltilen gayrimenkul fiyatlarının üst seviyede kalmayı sürdürdüğünü kaydeden Gayrimenkul PR, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Seri ilan siteleri kontrolsüz bir alan olduğu için isteyen, istediği fiyatı girebiliyorlar. Emlak endeks değerlerine aykırı olan ilandaki fiyatlar, alıcı ve satıcı kitlesinde yanlış kanaat oluşmasına neden oluyor. İlanlardaki fiyatların yüzde 80’i yanlış. Satıcılar ve alıcılar ilanlara bakarak gayrimenkulün fiyatı konusunda yanlış fikre kapılmamalı’ önerisinde bulundu.”

Değerleme raporu zorunluluğu gelmeli

Yaptığı açıklamada mülk sahiplerinin satmayı düşündükleri gayrimenkulün fiyatını belirlemek için ilan sitelerine bakarak fiyat belirlediğini kaydeden Gayrimenkul PR, konuyla ilgili olarak şunları belirtti: “Bu kontrolsüz alanın yönetmeliklerle disiplin altına alınması artık zorunluluk haline gelmiştir. Önerimiz, ilana konulacak gayrimenkul için değerleme raporunun da yayınlanma koşulunun getirilmesidir. Böylece, gayrimenkul sektöründe yaşanan fiyat istikrarsızlığı ve spekülatif atakların oluşması engellenecektir.”

Yaptığı açıklamada gayrimenkulün satılabilmesi için doğru fiyat ve ileri düzeyde pazarlama yapılması gerektiğine değinen Gayrimenkul PR, “Gayrimenkul’de stagflasyon döneminden geçtiğimiz için satıcı ve alıcı kitlesi doğru fiyata odaklandı. Bu gibi dalgalı piyasalarda önerimiz doğru karar vermek için konunun uzmanlarından destek almalarında uzun vadede sonsuz faydalar görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya