Emlak Haberleri

Ev alıp satacak herkesi ilgilendiren o açıklamalar!

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Zeki Adlı’dan ev alıp satacak herkesi ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Adlı yaptığı açıklamada noterdeki sözleşmelerin geçerliliğinin olmadığını, satışların tapu müdürlüklerinde olması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin en köklü kurumları arasında yer alan Tapu ve Kadastro 175. yaşını kutlarken Genel Müdür Zeki Adlı çok önemli açıklamalar yaptı.

Yaptığı açıklamada konut alım satımında son bir aydır büyük artış görüldüğünü, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sonrasında metropollerin etrafında bahçe, villa yapmak üzere arsa alım satımlarının arttığını, tarım arazilerinde mantar gibi kaçak evler türediğini dile getiren Adlı, bazı uyanıkların tarım arazilerini arsa gibi satarak vatandaşı kandırdığını da kaydetti.

İşte Zeki Adlı’nın ev alıp satacak herkesi ilgilendiren o açıklamaları…

Hürriyet’te yer alan habere göre, yaptığı açıklamada tapu müdürlükleri dışında hiç bir şekilde gayrimenkul alım-satımı yapılamadığına değinen Zeki Adlı, “Biz tıpkı nikah memurları gibiyiz. Nasıl evlenmek için nikah memurunun huzurunda imza atılması gerekiyorsa gayrımenkul alım satımında tapu memurunun huzurunda imza gerekir. Noterden yapılan sözleşmeyle arsa alınıp satılmaz” şeklinde konuştu.

Söz konusu bu işletmeler eğer serbest ticareti engelleyici veya tüketicilerin mal ve hizmetlere erişimini zorlaştırıyorsa ceza tutarı daha da artıyor.

100 bin TL ile 2 milyon TL arasında değişiklik gösteren idari para cezası uygulanıyor.

ŞAHISLARA YÖNELİK VERGİ DENETİMİ YAPILIYOR MU

Konu ile ilgili aktarılan detaylara göre, konutta fiyat istismarı yapan “şahıslara” yönelik ise vergilendirmeler devreye giriyor. Fahiş fiyat artışları yapıp konut satanlar; tapu harcı, gelir vergisi ve KDV yönünden denetlenecek.

VERGİ CEZALI OLARAK TAPU HARCI ALINACAK

Abdullah Tolu konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Bu şahıslar internette ilan ettikleri fiyattan daha düşük bir bedelle tapudan satış yapmaları halinde iki bedel arasındaki farkın alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 si olmak üzere vergi cezalı olarak tapu harcı alınacak. Satış kazancının yüzde 15’i ile yüzde 40’ı arasında gelir vergisi istenilecek.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya