Emlak Haberleri

Ev alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Siltaş Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Erdinç Tunç, hayalindeki eve kavuşmak isteyenler için önemli tavsiyeler verdi. İşte ev almak isteyen herkesi ilgilendiren o tavsiyeler…

Büyük yatırımlarla alınan, belki de bir ömür birikim yapılarak alınan evleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer alıyor. Hayalinizdeki evi alırken, tapu kaydından ruhsatına, ipotek durumundan cephesine kadar birçok konunun masaya yatırılması gerekiyor.

Hayalindeki eve kavuşmak isteyenlerin merak ettiği hususları Siltaş Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Erdinç Tunç açıkladı. Peki ev alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Evin tapu kaydını, ruhsatını ve deprem riskini mutlaka sorgulayın

Yaptığı açıklamada ev almadan önce Tapu Müdürlüğü’ne gidilmesinin yararlı olacağını kaydeden Siltaş Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Erdinç Tunç konuyla ilgili olarak “Böylece satın alınacak evin DASK poliçesini görebilir, vergi borcunun olup olmadığını sorgulayabilir ve iskan ruhsatını inceleyebilirsiniz. Tüm bu hususlar ilerde bir sorunla karşılaşılmaması adına oldukça önemli. İster sıfır bir projeden ister halihazırda satışta olan bir evi satın alırken haciz ve ipotek konusunu da araştırmak gerekir. Çünkü üzerinde ipotek bulunan sıfır daire, müteahhitin borçları nedeniyle yeniden satılabilir.” dedi.

Peki ev alırken başka nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte detaylar…

Mutlaka güvendiğiniz şirketleri tercih edin

Satın alınacak olan dairenin güvenilir bir şirketten alındığına emin olunması gerektiğine de değinen Siltaş Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Erdinç Tunç, “Bu noktada şirketin daha önce hayata geçirdiği projelerinin detaylı olarak incelenmesinde fayda var. Ayrıca şirket hakkında araştırma yaparak şirket hakkındaki yorumları görebilir ve başladığı projeyi bitirmemiş ya da taahhütlerini yerine getirmeyerek proje sakinlerini mutsuz etmiş şirketlerden uzak durabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Evin cephesi ve gerçek metrekaresi önemli mi?

Alınan dairenin söylenen ve gerçekte olan metrekareleri arasında bir farkın olup olmadığının önemli olduğunu kaydeden Siltaş Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Erdinç Tunç, “Bir evin satış brütü, daire brütü, daire net alanı gibi farklı alan tanımlamaları olur. Bu noktada bir sürprizle karşılaşmamak için hangi tanıma göre olan alandan satın alma yapacağınızı iyi anlamalısınız. Dairenizi hangi cephede tercih edeceğiniz de önemli. Güney cepheler sıklıkla tercih edilmekle birlikte yazın fazla güneş alabiliyor. Burada bir cephenin diğerinden daha iyi ya da kötü olmasından ziyade tercihler devreye giriyor.” dedi.

Bulunduğu bölge, evin değerini artırır mı?

Satın alınacak olan konutun, semti, bölgesi ve gelişme potansiyeli gibi konularının önemine de değinen Siltaş Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Erdinç Erdinç Tunç sözlerini şu şekilde tamamladı: “Konutun konumu, toplu ulaşım imkanları ve sosyal yaşam alanlarına yakınlığı gibi imkanlar evin değerini de etkiler. Örneğin havalimanına yakın bir eviniz varsa değeri de o yönde artacaktır. Site içinde bir ev almayı planlıyorsanız yönetim planını inceleyerek, ortalama aidat bedelleri ve aidatın içine nelerin dahil olduğunu öğrenmelisiniz. Ev satın alırken tüm bu anlattıklarıma ek olarak daha birçok faktörün bulunduğunu belirtmek isterim. Bu noktada güvenilir kaynaklardan iyi bir araştırma yapılarak ev alınması çok mühim.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya