Emlak Haberleri

Ev alırken noter ve tapuda dikkat edilmesi gerekenler!

Alzheimer hastası olan gayrimenkul sahipleri için noter ve tapu işlemleri nasıl yürütülür? Alzheimer hastası kişiler kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapabilir mi? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde Alzheimer hastası olan gayrimenkul sahipleri için noter ve tapu işlemlerinin nasıl yürütülmesi gerektiğini kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, “Alzheimer hastası olan annemizin üzerine tapulu olan evi kat karşılığı müteahhite vermek istiyoruz. Noter sözleşmesi ve tapu işlemlerinde nasıl bir yol izlemeliyiz?” sorusunu yöneltti.

Peki Alzheimer hastası olan gayrimenkul sahipleri için noter ve tapu işlemleri nasıl yürütülür? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in yanıtı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, yazısına Alzheimer hastalarının hukuki işlem yapamadıklarına dikkat çekerek, bu nedenle kat karşılığı inşaat sözleşmesi de yapamayacaklarını belirtti. “Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri karma sözleşmeler olup içeriğinde gayrimenkul satış vaadi bulunduğundan geçerli olması için noterlikte yapılması gerekiyor” diyen Tamer Heper, bu sebeple okuyucusunun annesinin bu sözleşmeyi yapamayacağını dile getirdi.

Fakat, bu işlemler süreceği için, yapılması gerekenin okuyucunun annesi için vasi tayini talebiyle dava açılması olduğunu belirten Heper, “Mahkemece vasi tayin edildikten sonra da işler tamamlanmış olmuyor” dedi.

Mahkemece, vesayet altındaki bu kişinin evinin müteahhide verilmesinin, o kişinin faydasına olup olmadığının araştırılacağını ve kişinin aleyhine olabilecek maddeleri bulunuyorsa bunların çıkarılması amacıyıla bilirkişi incelemesine tabi olması kararı verebileceğini vurgulayan Heper, “Dolayısıyla okuyucumun annesinin işi biraz uzun ama bu tedbir de gerekli” ifadesini kullanarak yazısını sonlandırdı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya