Emlak Haberleri

Ev almak için doğru zaman mı?

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde konut fiyatlarında yaşanan artışları kaleme aldı. İşte H. Bader Arslan’ın o yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugün kaleme aldığı yazısında konut fiyatlarında yaşanan artışları yazdı. 

Son zamanlarda inşaat sektöründeki zamlar ve bu nedenle artan ev fiyatları gündemden düşmüyor. Sektör temsilcileri konut fiyatlarının daha da artacağına dikkat çekerek, inşaat malzemeleri fiyatlarının düşmesi gerektiğini belirtiyor.

Peki konut fiyatları ne olacak? İnşaat maliyetlerindeki artış ev fiyatlarına nasıl yansıyacak? İşte H. Bader Arslan’ın konuyla ilgili o yazısının devamı…

H. Bader Arslan, yazısına, “Bu ayın en kritik haftasına giriyoruz. Martta ekonominin rotasını belirlemesini beklediğimiz üç faktör var: Rusya-Ukrayna gerginliği, FED’in faiz kararı ve içeride Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararı. Bunlardan ikisi bu hafta netleşecek” ifadelerini kullanarak başladı.

Geçtiğimiz hafta inşaat maliyet endeksinin, bir önceki ayla kıyaslandığında yüzde 15,2; 2020’yle kıyaslandığında ise yüzde 79,9 yükseliş göstererek 464,6 olduğunu belirten H. Bader Arslan, “Bu veri, marta değil ocak ayına ait. Yani henüz ortada bir savaşın olmadığı, emtia fiyatlarındaki son sıçramaların yaşanmadığı bir dönem. Son haftalarda demir, cam, çimento, plastik, seramik fiyatları tarihi zirvelerini sürekli yeniliyor. Diğer yandan kur tarafında da yükseliş izliyoruz. Bu nedenle, şubat ve mart verilerinde maliyetlerdeki hızlı yükselişin devam ettiğini göreceğiz” diye konuştu.

Konut fiyatlarında yaşanan yükselişlere de değinen Arslan, maliyetlerde görülen yükselişin, yeni inşa edilen ev fiyatlarını da benzer oranda etkilediğini belirtti. Arslan, şunları söyledi:

“Maliyetlerdeki artış, yeni yapılan konut fiyatlarına da benzer oranda yansıyor. Maliyet endeksi, konut fiyat endeksinden bir ay önde gidiyor. Bu hafta ocak ayı konut fiyat endeksi açıklandığında, benzer bir artışa şahit olacağız. Ancak, şubat ve mart fiyatları daha yüksek gelecektir.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya