Emlak Haberleri

Ev fiyatları düşecek mi?

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, konut sorunuyla ilgili dikkat çeken açıklmalarda bulundu. Demir, ucuz konutlardan hızlanan kentsel dönüşüme kadar pek çok yöntemle konut sorununun çözüleceğine vurgu yaptı.

Dünya Gazetesi köşe yazarı Canan Sakarya, bugnkü köşesinde kira artışlarına getirilen sınırı ve sektördeki son durumu kaleme aldı. Canan Sakarya, yazısına, “Kiralardaki artış ve konut sorunu, İYİ Parti’nin verdiği araştırma önergesi ile bir kez daha Meclis gündemine taşındı” ifadelerini kullanarak başladı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz’ın büyük kentlerde konut krizinin gün geçtikçe büyüdüğüne dikkat çektiğini aktaran Canan Sakarya, kiracı ve ev sahibi ilişkilerini alt üst eden fahiş kira artışlarına karşı getirilen yüzde 25’lik sınırlamanın çözüm değil, sorun olduğunu belirttiğini söyledi.

İşte Canan Sakarya’nın o yazısı ve konut sorununun çözümü için yapılan çalışmalar…

Canan Sakarya, Beyaz’ın konuyla ilgili “İstanbul’da yeni kiracılar için ortalama kira bedeli 6.360 lirayı bulmuştur. Yüzde 25’lik zam sınırlaması hem kiracıyı hem de ev sahibini mağdur etmişti” açıklamasında bulunduğunu söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir ise kira yükselişlerine geçici şekilde getirilen yüzde 25 kısıtlamanın özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşların son günlerde kira konusunda karşılaştığı mağduriyetin giderilmesi, sosyal huzurun ve barışın sağlanması için yapılmış bir düzenleme olduğuna dikkat çekti.

“Konut sorununa çok yönlü, kalıcı ve etkili çözüm, konut arzının arttırılması ve maliyetlerin azaltılması için ciddi çalışmalar yapıyoruz” diye konuşan Demir, arsa maliyetinin düşürülmesi ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için altyapısı tamamlanmış, inşaat yapılmaya hazır hazine taşınmazları üzerinde küçük ve orta ölçekli mahalle müteahhitleri konseptinde kat karşılığı inşaat sözleşmesi yöntemiyle konut inşa edilmesi, hazine gayrimenkullerinin ev sahibi olmayan dar gelirli vatandaşlara uygun bedel üzerinden veya kooperatifler aracılığıyla verilmesi gibi önemli planlamalar yapmakta olduklarına vurgu yaptı.

Demir, kentsel dönüşüm uygulamalarında vatandaşlara mevcut kredi faiz desteklerinin artırılması; belediyelere İller Bankasından kullanılacak kredilerde Bakanlıkça faiz desteğinin artırılması; inşaat kredisi ve arsa kredisinin alınabilmesi, hazine taşınmazları üzerinde kat karşılığıyla konut inşa edilmesiyle kentsel dönüşümü hızlandırıcı tedbirler aldıklarının altını çizdi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya