Emlak Haberleri

Ev fiyatları en çok nerede arttı?

Ege Bölgesi’nde konut fiyatlarının yüzde 154’lere varan oranlarda yükseldiğinin altını çizen Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, gayrimenkul fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Deprem ve salgın gibi riskler son zamanlarda Türkiye’deki emlak fiyatlarına etki eden önemli unsurlar arasında dikkat çekiyor. Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, bir taraftan salgın sebebiyle yaşanılan göç dalgası, diğer taraftan da depremin neden olduğu hareketlilik sebebiyle Ege Bölgesi’nde ev fiyatlarının yükseldiğine dikkat çekti.

Seferihisar’da ev fiyatları yüzde 154 oranında yükselirken, Datça’da yüzde 143, Bodrum’da yüzde 134, Çeşme’de ise yüzde 133 oranında artışlar kaydedildi.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Öğüt, Ege Bölgesi’nde fiyatların en çok ve en az artış gösterdiği yerleri dile getirdi. İşte Öğüt’ün o açıklamaları…

Ege Bölgesi’nde özellikle yazlık yerlerin gayrimenkul piyasası açısından genel olarak revaçta olduğuna dikkat çeken Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, Endeksa tarafından açıklanan güncel rakamlara göre, Çeşme’nin Türkiye’nin en değerli ilk 10 ilçesi arasında yer aldığını belirtti. “Son 1 yılda %133 artış gözlemlenirken, Çeşme’de yıllık ortalama konut metrekare fiyatı 21 bin 766 Türk Lirası” diye konuşan Görkem Öğüt, Çeşme’yi 13 bin 333 Türk Lirası ile Urla’nın, 12 bin 857 Türk Lirası ile Güzelbahçe’nin, 11 bin 333 Türk Lirası ile Narlıdere’nin izlediğini dile getirdi. Öğüt, son 1 senedeki değer/fiyat yükselişi göz önüne alındığında Seferihisar’ın yüzde 154 ile dikkat çeken artış kaydettiğini aktardı.

1 senede Kuşadası’nda yüzde 138, Aydın’da yüzde 121 değer artışı oldu

Muğla’da Bodrum, Datça, Marmaris, Ula ve Fethiye’nin de gayrimenkul sektöründe ön planda olduğunu vurgulayan Öğüt, Bodrum’da yüzde 134 oranında, Datça’da ise yüzde 143’lük bir değer yükselişi yaşandığını belirtti.

Son 1 senedeyse ortalama konut metrekare fiyatlarının Bodrum’da 19 bin 500 Türk Lirası, Datça’da ise 14 bin 500 Türk Lirası seviyelerinde olduğu veriler arasında yer alıyor. Kuşadası ve Didim sebebiyle Aydın da öne çıkan yerlerden oldu ve son bir senede Kuşadası’nda yüzde 138’lik, Aydın’da yüzde 121’lik değer yükselişi kaydedildi.

“Depreme dayanıklı ev” arayışları devam ediyor

Depremin dünyanın ve Türkiye’nin gerçeği olduğunu ve Endeksa olarak bölge raporlarında da zemin yapısının bir başlık olarak bulunduğunu belirten Öğüt, “Çoğu zaman pek fark edilmese de insanlar ev seçerken zemin yapısına bakıyor. İzmir depremi olduğunda insanlar bir anda “depreme dayanıklı ev” “yeni bina” aramaları yapmaya başladılar” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya