Emlak Haberleri

Ev fiyatları yükselecek mi düşecek mi?

Konut fiyatlarındaki yükseliş son zamanlarda yüzde 100’ü aştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam 3 ayrı konut paketini müjdeledi. Bu açıklamanın ardından fiyatlar yeniden zamlandı. Peki ev alacaklar şimdi ne yapmalı? Ev almak için doğru zaman mı? Sektör temsilcileri neler diyor? İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam konut satışlarıyla ilgili duyurduğu ayrı paketin ardından satılık ev ilanlarındaki fiyat yükselişleri dikkatleri çekti. Sektör temsilciler konut paketiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından, çeşitli ilan sitelerinde yer alan konut fiyatlarının yüzde 5 ile yüzde 20 aralığında zamlandığına dikkat çeken sektör temsilcileri, ev fiyatlarının anında yükseldiğinin altını çizdi. Bu kapsamda, söz konusu paketlerin duyurulmasından önce 1,4 milyon lira olan bir evin açıklama ardından 1.6 milyon liraya, 1,7 milyon lira olan bir konutun da 2 milyon liraya ulaştığına vurgu yaptı.

Peki sektör temsilcileri açıklanan konut paketiyle ilgili neler söyledi? Konut paketi sektörde nasıl karşılandı? Ev fiyatları yükselecek mi düşecek mi? İşte merak edilen ayrıntılar…

BİR HAFTA SÜRECEK

Keller Williams Cadde Gayrimenkul Danışmanı Burçak Sencer Çokgör, konuyla ilgili açıklamasında, yaşanan duruma şaşırmadığını, ev fiyatlarındaki yükselişlerin bir hafta boyunca devam edeceğini dile getirdi. Çokgör, “Piyasa, Erdoğan’ın açıklamalarını fiyatladı gibi düşünebilirsiniz. Açıklanan paketleri duymayanlar da bugün fiyatlamaya başlarlar. Bu durum bu hafta boyunca devam eder, fiyatı 5 milyon TL’ye kadar olan evlerin hepsi etkilenecektir” açıklamasında bulundu.

FAİZ İNDİRİMLERİ ARZ YETERSİZKEN SATICIYA FAYDALI OLUR

Gayrimenkul İktisatçısı Ahmet Büyükduman, konut paketiyle ilgili gerçekleştirdiği açıklamasında, ortaya çıkan son fiyat yükselişinin beklendik bir durum olduğunun altını çizdi. Büyükduman, “Finansman koşullarındaki iyileştirmeler, özellikle arzın yetersiz olduğu piyasalarda satıcı tarafına yarar. Bunu bir önceki faiz indiriminde de görmüştük” ifadelerini kullandı.

Piyasadaki kredi faizlerinin 1.29’dan 0.99’a düşmesinin ev fiyatlarını yüzde 15 yükseltici etkide bulunacağına vurgu yapan Büyükduman, 1.29 ile ödenen taksit sabit kalmak kaydıyla, alıcı açısından konut fiyatındaki yüzde 15’lik artış, taksit tutarını sabit tutar. Yani ha 1 milyonluk evi 1.30 faizle almışsınız, ha 1 milyon 150 bin liralık evi 0.99 ile almışsınız… Taksit tutarını değiştirmediği müddetçe sorun yok ama peşinatı değiştirecektir” diyerek burada alıcının zararının gündeme gelebileceğine de dikkat çekti.

DÖVİZ VE ALTIN TEŞVİKİNİ SAĞLAYABİLİR

Büyükduman, Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurduğu paketlerden ilkinin ilk kez ev alacaklara ilişkin olmasının olumlu bir gelişme olduğuna ve daha önce ilk defa konut alacaklar için farklı bir paket açıklanmadığına vurgu yaptı.

İkinci paketin ise, ev değerinin en az yarısının döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması ya da iziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanması koşuluyla alınacak evlere yönelik olduğunu belirtti. Bu paketle ilgili tedirginlerine değinen Büyükduman, “TL varlıklara geçiş teşvik edilmek isteniyor ama diyelim ki vatandaş ev almak için altınını bozdurdu, ev sahibi gidip Türk lirası mevduat hesabı açmak yerine altın ya da dolar alabilir. Niyetle akıbet arasında uyum göremedim” diye konuştu.

“Diyelim ki 250 bin liralık altını olan biri 1 milyon liralık ev almak istiyor. Bozdurması gereken altın 500 bin TL. Eksiği tamamlamak için eşten, dosttan, kuyumculardan borçlanıp Merkez Bankası’na satacak” şeklinde konuşan Büyükduman, daha sonra altın borcunu ödeyebilmek için yine altın satın alınacağına dikkat çekti.

800 BİN KONUT İHTİYACI VARKEN 60 BİN YENİ KONUT YARATIR

Bu durumların engellenmesi amacıyla tavsiyeler veren Büyükduman, “Enflasyona endeksli bono TL varlık olarak ortaya konulursa o zaman ikinci el konutunu satanlar bu bonolardan alarak TL varlıklarda kalmaya devam edebilirler. Aksi takdirde bu uygulama altın ve dolar talebini durdurmaz” açıklamasında bulundu ve ilk iki paketin tüketime yönelik olduğuna, asıl ihtiyaç olan paketinse üretime yönelik olan 3. paket olduğuna vurgu yaptı.

Talebin karşılanabilmesi için Türkiye genelinde her sene 700-800 bin konut üretilmesinin gerekli olduğunu anımsatan Büyükduman, “Yüzde 40’ı tamamlanmış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırılması son derece olumlu. Yüzde 40, yüzde 25’e düşürülürse çok daha etkili olur. Yeni konut ihtiyacı 700-800 bin iken bu paketle toplamda 50-60 bin yeni konut kazandırılır ancak iyi bir başlangıç olur, can suyu olur” diye konuştu ve müteahhitlerin maliyet yükselişleri sebebiyle öz kaynaklarının eridiğini, yeni projeleri sürdürecek takatleri olmadığını, böylece bu takatin sağlanacağını belirtti.

FAİZ DÜŞÜRÜLSE DE TAKSİTLER 14 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Celal Erdoğdu da konuyla ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Erdoğdu, 0,99 faizle beraber 1 milyon TL’lik kredi için aylık ödeme miktarının 14 bin TL’yi geçeceğini dile getirdi. ve “Sıfır konutlarda 2 milyon TL’lik konutlar için yüzde 80 kredi kullanılabilse, 1.6 milyon TL kredi kullanılabilir. Taksiti 23 bin 405 TL olur” açıklamasında bulundu.

Sözcü’den Gamze Bal’ın aktardığına göre; bu nedenle ilk defa konut alanlar ve sıfır evler için sağlanan pakette  ‘geliri enflasyona endeksli olarak değişenlerin’ talip olacağının altını çizen Erdoğdu, halihazırda yüksek kiralar sebebiyle dert yanan ve sabit gelirlilerin faiz oranları düşürülse de harekete geçmelerinin zor olduğunu ifade etti.

“Burada dikkat edilmesi gereken, bu kişiler zaten ortalama konuta erişemiyor. Bu da Türkiye’de 850 bin TL’lik, İstanbul’da 1.3 milyon TL’lik konutu alamayanlar diyebiliriz” açıklamasında bulunan Erdoğdu, “Bu kesim, en ucuz konut ile ortalama konut arasında bir kısma talip olacaklar” dedi ve bu kısımın zaten herkesin erişmek istediği bir bölge olması sebebiyle ev fiyatlarının da ilk önce burada yükseleceğini belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya