Emlak Haberleri

Ev fiyatları zamlanmaya devam!

Sektör temsilcileri, sürekli yükselen inşaat maliyetlerinin de etkisiyle artık orta sınıfın konut almasının hayal olacağını belirtiyor…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2021 Kasım ayı Konut Fiyat Endeksi’ne göre konut fiyatları yıllık yüzde 50.5 yükseldi. Emlak sektör temsilcilerine göre ise bu yükseliş yüzde 100’ü aşmış halde. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Kasım 2021 İnşaat Maliyet Endeksi senelik yüzde 48.87 oldu. Buna karşılık inşaat sektörü temsilcileri konut üretim maliyetinin senelik yüzde 200 yükseldiğini belirtiyor. Sektör temsilcileri müteahhitler için konut inşa etmenin zorlaştığına, birikimi bulunmayan vatandaşlar için ise sıfırdan konut almanın imkansız olduğuna dikkat çekerken, 2022 yılında fiyatların en az yüzde 60 daha artacağının altını çizdi.

Çimento ve demir zamlarının sektör sorunu olmaktan çıkıp bir kamuoyu sorunu olmaya başladığına vurgu yapan İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, “Artık alt sınıf ve orta sınıf ev alamaz. Fiyatlar sadece üst sınıfın alabileceği bir noktaya geldi. Bu maliyetlerle biz yapamayız onlar alamazlar. Ayrıca Türkiye’de 6 milyon çürük yapı var, maliyet artışları kentsel dönüşümü de imkansız hale getirdiği için sorun vatandaşın can güvenliği sorunu haline geldi” açıklamasında bulundu.

Yükselen maliyetlerle ilgili bir tedbir alınmması durumunda ev almanın artık hayal bile olamayacağının altını çizen İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Arslan, “Şu anda bir eviniz yoksa yeni bir ev almayı unutun. Konut piyasasında zaten TL’den kaçan yatırımcılar ve evini yenilemek isteyenler hakim, bu fiyatlarla hiç evi olmayan birisinin sıfırdan kredi çekip alması imkansız” diye konuştu. Yüksek ihracat hedeflerini tutturmak amacıyla ihracatçılara sunulan kolaylığın iç piyasadaki üreticileri hammaddeden kopardığını da dile getiren Arslan, “İhracat hevesinin bedelini yurttaş ödüyor. İç piyasaya hammadde kalmayınca fiyatlar yükseliyor. İnşaat sektörü için acilen başta çimento olmak üzere; Demir, Cam, Ahşap ve Seramik sektörlerine ihracat kotası gelmelidir. Yoksa bu fiyatlar durmayacak ve orta sınıf bütün hayatını konut yatırımcılarının daimi kiracıları olarak geçirecek” ifadelerini kullandı.

“FİYATLAR OTURMUYOR”

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan da piyasada satılık ev bulunmadığına vurgu yaparak, “TL’den kaçanlar gayrimenkule sarıldılar ve satmıyorlar da fiyatlar son iki ayda yüzde 30 arttı. Gerçekten bir birikimi olmayan yurttaşın ev alması çok çok zorlaştı” dedi. Fiyatların düşmesi gibi bir beklentilerinin bulunmadığını da belirten Taylan, “Fiyatlar bir türlü oturmuyor. Düşmesini geçtik, sabit kalması bile zor şu an sürekli artıyor. Aynı şekilde kiralar da artıyor tabi. Enflasyon korkusuyla gayrimenkule sarılanlar piyasadan çıkmadan bu fiyatlar sabitlenmez de sürekli artmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

İLK EVE ÖZEL KREDİ

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; gayrimenkul değerleme ve danışmanlık şirketi Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan da toplumun önemli bir bölümünün mevcut geliriyle konut sahibi olamayacağını aktardı. Arslan, bu nedenle ilk konutunu alacak olanlara yönelik 20-30 sene vadeli düşük faizli mortgage kredileri verilmesi gerektiğinin altını çizdi. İnşaat maliyetlerinin yeni konut yapımını durma noktasına getirdiğine dikkat çeken Endeksacom Üst Düzey Yöneticisi Görkem Öğüt ise, 2017 yılında 1 milyon 405 bin 447 olan yeni daire ruhsatının 2020 yılında 555 bin 68’e düştüğüne vurgu yaptı. Öğüt, Kovid-19 salgınında pek çok ofisin tahliye edildiğini anımsatarak bu ofislerin konuta dönüştürülebileceğine dikkat çekti.

Ev fiyatlarında 2022 yılında da en az yüzde 60’lık bir yükseliş beklediğini dile getiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise, “Türkiye barınma krizine doğru gidiyor. Mülk edinmek her geçen gün zorlaşacak ve kira rakamları da buna bağlı yükselecek. Daha kötüsü kiralık ev kavramı gittikçe azalacak ev bulmak zorlaşacak” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya