Emlak Haberleri

Ev kiraları düşecek mi?

Ev kiralarındaki yükselişler, yazlığı olan ev sahiplerinin harekete geçmesini sağladı. Yüksek kira geliri elde etmek isteyen mülk shaipleir, oturdukları evi kiraya vererek kış aylarını yazlıklarında geçirmek için hazırlık yapıyor… 

Türkiye’de yaklaşık 600 bin yazlık mevcut. Yazlık sahiplerinin yanı zamanda ülkenin çeşitli yerlerinde konutları da bulunuyor. Kışı evlerinde geçiren, sıcak havalarda ise yazlıklarına giden mülk sahipleri, artan kiraları fırsat haline getirmek için harekete geçti. Yüksek kira geliri elde etmek isteyen konut sahipleri, oturdukları evlerini kirya vermeye başladı ve kışı yazlıklarda geçirmeye karar verdiler.

Emlakjet tarafından yapılan araştırmanın verilerine göre, yazlık evde kalanları oranı geçtiğimiz seneye göre 4 puan yükseldi ve yüzde 50 oldu. Konut sahipleri yazlıklara taşınarak hem şehirlerin gürültüsünden uzaklaşıyor hem de yaşam maliyetlerini zaltabiliyor. Uzmanlar 1980’lerde popüler olan ve 2000’lerde de elden çıkarılmak istenen yazlıklara son zamanlarda talebin yükseldiğini belirtiyor.

Mülk sahiplerinin yazlıklara taşınmasının yanı sıra uzaktan çalışmak isteyenlerin de yazlıkları tercih ettiğine dikkat çeken uzmanlar, Kovid-19 pandemisiyle beraber artan değer haline gelen yazlıklara talebin gitgide çoğaldığını vurguluyor.

Yeni Şafak’tan Mehmet Ali Parto’nun haberine göre; İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut sahiplerinin kâr elde etmek için yazlıklara taşındığına ve oturduğu evi kiraya verdiğine dikkat çekerek, “Bizim ev sahiplerinin fırsatçılık konusunda kimse eline su dökemez. Bu eskiden de yapılıyordu. Günümüzde daha da çok çoğaldı. Merkezdeki ev fiyatları çok yükseldi” ifadelerini kullandı ve tamamen yzlığa taşınan konut sahiplerinin olduğunu aktardı.

Daha önce sadece 1-2 ay gidilen yazlıkların artık 12 ay boyunca dolu olduğunu ifade eden Aşa, mülk sahiplerinin hem faturalarının düştüğüne hem de kira geliri elde ettiklerine vurgu yaptı. “Ev sahiplerinin hem faturaları düşüyor, hem de kira geliri elde ediyorlar. Hatta şehrin merkezinde kiraladığı evi tekrar kiraya verip yazlık tutanlar bile var” diye konuşan Aşa, bu nedenle yazlık bölgelerdeki kiraların da son dönemde iyice yükseldiğini belirtti.

İstanbul’daki arsa yatırımcılarının, kentte gayrimenkul fiyatlarının hızla yükselmesinin ardından birikimlerini enflasyona karşı koruyabilmek amacıyla rotalarını Tekirdağ’a çevirdiği belirlendi. Gayrimenkul uzmanı Fatih Karatepe, Tekirdağ’da son yıllarda arsa ve tarla yatırımlarında yükselişlerin kaydedildiğini aktardı ve İstanbul’da rakamların zirve yapmasından sonra yatırımcıların radarına Tekirdağ’ı aldığına dikkat çekerek, “Hem fiyatların İstanbul’un çok gerisinde olması hem mega kente çok yakın konumda bulunması hem de turizmden sanayiye birçok alanda öne çıkması nedeniyle arsa ve tarla yatırımcılarının Tekirdağ’a ilgisi katlanarak artıyor” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz senenin ilk yarısında Tekirdağ’da 13 bin 399 olan satış adedinin 2022 Ocak-Haziran döneminde 23 bin 94’e yükseldiğini dile getiren Kartepe, “Yani Tekirdağ’da arsa ve tarla satışları yılın ilk yarısında yüzde 72,4 arttı” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya