Emlak Haberleri

Ev kiraları önümüzdeki yıl düşecek mi

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, ev kiralarının önümüzdeki yıl düşeceğini iddia etti. Aşa, “İddia ediyorum, 10 bin liralık evin kirası 6 – 7 bine inecek” ifadelerini kullandı. İşte detaylar…

Akşam Gazetesi’nden Şenay Büyükköşdere’ye açıklamalarda bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut piyasasındaki yaşanan hareketli süre zarfının sonlarına yaklaşıldığını ifade etti. Talebin azalması, kira ödemelerinde sorunların başlaması ile fiyatlardaki yukarı yönlü ivmenin tersine dönmeye başladığını ifade eden Aşa, “Kiralarda düşüş eğilimi başladı. İddia ediyorum. 2023’te 10 bin liralık evler 6 – 7 bine düşecek. En kötü 8 bine düştüğünü göreceğiz. Bu çok basit bir hesap. Türkiye’de kiracı profiline baktığımızda hiç kimse 30 – 40 bin kazanmıyor” şeklinde konuştu.

Vatandaşın aldığı maaşa göre kiraların çok daha yüksek olduğunu söyleyen Aşa, “İnsanlar artık mevcut konutundan çıkmamak için elinden geleni yapıyor. Hatta 2 – 3 binlik kirası, 5 – 6 bine çıkanlar bile mal sahibinin talebine, “Tamam” diyor. Çünkü arasa, onu bile bulamayacak. Şu an için kiralar % şu kadar düştü demek mümkün değil fakat nokta seviyesinde de olsa bu bir başlangıç oluyor” dedi.

% 25 LİMİTİ UYGULANIYOR MU?

Aşa, “Kiraya % 25 artış limiti getirildi. Bu uygulama uygulanıyor mu?” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

“Maalesef uygulanmıyor. Bir şekilde yine % 50 – 60 hatta % 100’lük zamlar yapıldığını görüyoruz.

Bu artık ekonomik bir olay değil. Sosyal bir olay haline geldi.”

Nizamettin Aşa, “İnsanların kafasında ‘kiralar belli bir yere geldi, artık düşmez’ algısı var. Mesela 10 bin liraya çıkan bir kira rakamı bir daha asla geriye gelmez mi, 9 bin TL’ye inmez mi?” sorusuna ise şu yanıtı verid:

“Kim demiş 10 binlik ev 9 bine düşmez? Nasıl düşmez, tabii ki düşer. 3 bin TL’den 10 bin TL’ye artan bir kira, bir daha tekrar 3 bin liraya düşmez ama o ev  6- 7 bin liraya iner. Biz bunu 2016 – 2018 arasında da yaşamıştık aslında. O dönem kiralar da % 50 düştü, satılıklar da. Bakın şu anda 5 – 6 milyon istenen evler 2 – 3 sene önce 800 – 900 bine alıcı bulamıyorlardı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya