Emlak Haberleri

Ev kiralarında son durum ne?

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Kübra Par, bugünkü köşesinde konut kiralarını kaleme aldı. Par, “Yeni kiraya verilen daireler bugün geçen yılın 2.5- 3 katından ilana sunuluyor” açıklamasında bulundu.

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Kübra Par, bugünkü köşesinde konut kiralarını kaleme aldı. Kübra Par, yazısına “Gerçek enflasyon yüzde kaç diye merak edenler konut fiyatlarına bakabilirler” ifadelerini kullanarak, kiralık ev fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı yeni verilere göre, Türkiye’nin Avrupa’da konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olduğunun belirlendiğini aktaran Kübra Par, “2022’nin ilk çeyreğinde Avrupa’da artış yüzde 10 iken Türkiye’de yüzde 110” dedi ve Türkiye’nin ardından gelen Çekya’da bu oranın yüzde 25 olduğunu vurguladı.

Peki ev kiralarında son durum ne? Kiralık ve satılık konut fiyatları ne kadar arttı? İşte konut fiyatlarındaki son durum…

“TÜİK’in verilerine göre, Mayıs 2022 itibarıyla son 1 yılda Türkiye’de kiralar yüzde 20 yükselmiş” ifadelerini kullanan Kübra Par, konut satış fiyatları yüzde 100 yükselirken, TÜİK’e göre kiraların sadece yüzde 20 yükseldiğini belirterek,  bağımsız araştırma raporlarının bambaşka veriler verdiğini belirtti.

Par, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından 2022 Mayıs’ta emlak sitesi sahibindencom’un verileri kullanılarak hazırlanan rapora göre; Türkiye’de ortalama kiralık konut ilanı metrekare fiyatındaki senelik yükseliş oranının Nisan’da yüzde 182.7 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.

Senelik kira yükseliş oranının megakent İstanbul’da yüzde 140, Ankara’da yüzde 133, İzmir’de ise yüzde 110 olduğunu vurgulayan Kübra Par, “Antalya ise rekor kırarak yüzde 329’luk bir artışa imza atmış fakat bu istisnai bir durum çünkü sebebi savaşın etkisiyle Ukrayna ve Rusya vatandaşlarının Antalya’ya yerleşme arzusu” şeklinde konuştu.

BETAM’ın araştırmaları kapsamında megakent İstanbul’da Şubat 2022’de yüzde 112 olan yıllık artış, Mart 2022’de yüzde 126’ya, Mayıs 2022’de yüzde 140’a çıktığını belirten Kübra Par, mevcut kiracıların zam oranının Haziran 2023’e kadar yüzde 25 ile sınırlandırıldığını ancak, düzenleme getirilmeden önce konut sahiplerinin yüzde 100’e ulaşan oranda zam istediklerini ya da kiracılardan evi tahliye etmelerini istediklerini aktardı.

“Yeni kiraya verilen daireler bugün geçen yılın 2.5- 3 katından ilana sunuluyor” açıklamasında bulunan Kübra Par, özellikle İstanbul’da Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Sarıyer gibi merkezi bölgelerde geçtiğimiz sene 4 ile 7 bin lira arasında olan evlerin bugün 12-18 bin lira seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya