Emlak Haberleri

Ev kiralarında yaşanan artış nasıl durdurulabilir?

Son zamanlarda fahiş şekilde yükselen ev kiraları, kiracılar ile konut sahiplerini karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Tamer Heper bugünkü köşesinde kiracı ve ev sahipleri arasındaki kira tartışmalarının çözümünü kaleme aldı. İşte Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kiracı ve ev sahipleri arasındaki kira tartışmalarını kaleme aldı. Tamer Heper, yazısına “Her ev sahibi kiracısına ‘çık’ demeye başladı ve salgın halini aldı. Ev sahibi gerek hukuki yolları kullanarak gerekse hukuk dışı baskı uygulayarak mevcut kiracısını çıkartma yollarını deniyor” ifadelerini kullanarak başladı. 

Son zamanlarda fahiş şekilde yükselen ev kiraları, kiracılar ile konut sahiplerini karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Evini yüksek bedellerle kiraya vermek isteyen mülk sahipleri, eski kiracısını çıkartmak istiyor.

Peki ev kiralarında yaşanan artış nasıl durdurulabilir? İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, ev sahibi ve kiracı arasıdaki tartışmaların en büyük nedeninin kira tutarlarının çok fazla yükselmiş olması olduğunu belirtti. “Eskisini çıkartacak, yenisine üç-beş katı yükseğine kiraya verecek” diyen Heper, çıkartmayacağını anlayanların da dava açtığını ve bu şekilde kiralarını yükseltmeye çalıştığını dile getirdi.

“Elime gelen bu konudaki ihtarnamelerde aylık kirasını 25 bin ile 30 bin TL isteyenler var” diyen Tamer Heper, yeni duyurulan paketlerle aylık 14 bin TL’ye taksitle ev almak isteyenlere kredi verileceğini belirterek, kiralardaki bu seviyenin altını çizdi.

***

Mayıs 2022’de belirlenen kira artış oranı yüzde 34.46 oldu. Bu oldukça yüksek bir rakam ancak mevcut fiili artış oranları bundan daha fazla olduğu için kiraya verenler bununla yetinmiyor.

Tamer Heper, ev sahibi ve kiracı arasındaki tahliye ve kira tespit davalarının patlama yaptığına vurgu yaptı. Bu seviyedeki yükselişleri mevcut kiracıların karşılayamayacak olması sebebiyle de icra takipleri ve temerrütten tahliye davalarının da patlayacağının altını çizen Heper, kira fiyatlarındaki yükselişlere çözüm bulunması gerektiğini dile getirdi.

“Bu husus toplumun çok geniş kesimini yakından ilgilendirdiği için bir orta yol düşünülmeli” şeklinde konuşan Heper, enflasyonun yüksek çıktığı geçmiş senelerde kira yükselişlerinin enflasyonun yüzde 50’si kadar olacağına ilişkin karar verildiğini belirtti. Tamer Heper, buna benzer önlemlerin şimdi de alınabileceğini dile getirdi.

Heper, kira fiyatlarında yaşanan ölçüsüz yükselişler sebebiyle yalnızca kiracının zarar görmediğine, bu kiraları alamayan ve almak için çaba sarf edecek olan mülk sahibinin de zarar göreceğine vurgu yaptı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya