Emlak Haberleri

Ev kiralarındaki fahiş artışlar devam edecek mi?

Enflasyonda yaşanan hızlı yükseliş konut kiralarındaki limitlerin de zorlanmasını sağlıyor. Mart’ta senelik yükseliş yüzde 26’ları bulurken, sektör temsilcileri yükselişlere geçici olarak bir tavan sınırın getirilmesine ilişkin tavsiyede bulundu.

Yeni konutta arzda düşüş yaşanmasına ek olarak mevcut üretimin de üst segmentte yaşanması ve hızla artan enflasyon, kiralık konutların fiyatlarını tavan yaptırdı. Gelirlerde yaşanan yükselişlerin kira zamlarından düşük seyretmesiyle beraber kira ödeme riskiinde artış olurken, sektör temsilcileri kira fiyatlarına geçicişekilde zam sınırlamasının getirilmesine ilişkin tavsiyede bulundu. Konutta kira yükselişlerinin yeni kiracıları ve 5 senesini tamamlayan kiracıları daha çok zor duruma soktuğu, bu sebeple mahkemelerdeki tahliye ve uyarlama davalarının rekora koştuğu vurgulanırken, sektör temsilcileri yükselişlere yüzde 25-26 gibi bir sınır koyulması, 5 senesini tamamlayan kiracıdan bölge rayiç bedeli talep etme süresinin 7 ila 8 seneye yükseltilmesi ve kira yardımı şeklinde desteklerin verilmesiyle problemin çözülebileceğini dile getiriyor.

Peki kiralık ev fiyatları düşecek mi? Ev kiralarındaki fahiş artışlar engellenebilir mi? İşte sektör temsilcilerinin konuya ilişkin dikkat çeken açıklamaları…

“Konut, yatırım enstrümanı olmaktan çıkar”

Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon civarında kiracı, buna rağmen 3 milyon konut sahibi olduğuna dikkat çeken İstanbul Gayrimenkul Değerleme Kurucu ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman, “Zaten ev sahipleri mağdur. Çünkü yaşam giderleri yüzde 55 oranında artmış. Gelirleri ise yasal artışla yüzde 26 artmış gibi görünüyor. Bu durumda kaybedenler de mülk sahipleri oluyor. Eğer bunu daha da kısıtlayacak önlemler getirilirse bu sefer de konut bir yatırım enstrümanı olmaktan çıkar ve piyasada kiralanacak ev bulunamayabilir” açıklamasını yaptı. Tavan kira uygulamasının uzun süreçte kiralık ev sektörünün zayıflamasına neden olacağının altını çizen Büyükduman, “Arkasından kiraya verilecek konutun kalitesinin düşmesine neden olacak. Dolayısıyla uzun vadede kiralık krizini daha derinleştirecek” diye konuştu. Büyükduman, tek çözüm yolunun konut arzının yükselmesi ve orta vadede kamu otoritesinin konuttaki kiralardan alınan vergileri azaltmasının olduğunu vurguladı.

“Kira gelirine endeksli üretim artırılmalı”

Avukat Ali Güvenç Kiraz, kira problemiyle ilgili olarak yapılması gerekenlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Kira gelirine endeksli konut üretimini teşvik etmek ve bu konuda ciddi bir düzenleme yapmak,

Farklı niteliklerle kullanılan taşınmazların konuta dönüştürülmesi konusunda mevzuat değişiklikleri yapmak, vergi, harç vb. desteği sunmak,

Kentsel dönüşümde riskli alan bazlı kentsel dönüşümün önünü hızla açmak ve bu alanlarda dönüşümü bir an önce başlatmak,

Konut almakta zorlanan üniversite mezunu gençler, dar gelirliler veya yeni evliler için düşük kira bedeli ödeyebilecekleri sosyal konutlar üretmek.”

“Zamda tavan uygulaması kiracı-mülk sahibi ilişkisini zedeler”

“DÜZENLEME FAYDALI OLACAK”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, daha önce ÜFE’ye endeksli yükselişler nasıl 12 aylık TÜFE’ye endekslendiyse, kiralardaki yükselişlere de bir tavan sınırı koyulabileceğine dikkat çekti. Yeni kiraya geçişlerde ve 5 senesini tamamlayan kiracılarda önemli problemlerle karşılaşıldığını aktaran Aşa, “10 bin ila 12 bin liralara varan kiralar isteniyor. Bunu herkes ödeyemez. Belki bir kısım da başta çok mağdur olduğu için ödeyecek ama sonrasında ödeyemeyecek. Mal sahibi ‘10 bin TL’ye vermek varken niye 6 bin TL’ye vereyim’ diyebilir. Ama ödeme gücü de dikkate alınmalı. Zaten 10-15 bin TL kira ödeme gücü olan gidip ev satın alıyor. Çünkü bir kişi gücünün çok üstünde ev tutuyorsa bu yakında ‘Ben kira ödemeyeceğim’ anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. 5 senelik kiracılara da rayiç tutarlara ilişkin uyarlama davalarının açıldığına, 10 senesini tamamlayanlardaysa tahliyeye ilişkin sürecin başlatıldığına vurgu yapan Aşa, konut arzında gerileme yaşanan bu sürece özel uyarlama süresinin geçici olarak 5 seneden 7-8 seneye, tahliye zamanlarının da 10 senede 12 ila 15 seneye yükseltilebileceğini aktardı.

“YÜZDE 25,6 BİLE ÇOK YÜKSEK”

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulvi Özcan da devletin kira fiyatlarında yaşanan fahiş yükselişlere de önce operasyonel şekilde müdahalde bulunmasının gerekli olduğunu belirtti ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uzun vadede de sağlıklı bir konut politikası için çalışmalar yapmalı. Kira artışlarında son ay açıklanan yüzde 25,90 bile kiracı olan popülasyonca kabul edilebilir bir oran değil. Ayrıca kiracıların bulunduğu evler boşalsa mülk sahipleri çok daha yüksek fiyatlarda kiraya vereceklerini düşündüklerinden aradaki hukuk da bozulmuş durumda. Kiracıların çoğu halen kiracı oldukları evlerin benzerlerini yakın fiyatlara bulamayacaklarını bildiklerinden bulundukları evlerden çıkmak istemiyorlar.”

“BİRDEN FAZLA EVİ OLANA VERGİ DÜZENLEMESİ GELMELİ”

Ulvi Özcan, devletin konut kredilerine ilişkin bakışını da gözden geçirmesinin gerekli olduğuna dikat çekerek, “Devletin konut kredileri ile ilgili daha seçici davranması gerektiğini düşünüyorum. Bugün tek bir evi olmayan da 22 evi olan da kredi kullanabiliyor. Birden çok evi olanların konut kredilerinde ödemesi gereken harç ve vergilerde düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“TÜFE ORANLARINDA DÜZENLEME OLABİLİR”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya