Emlak Haberleri

Ev sahibi ve kiracı adabı kaçtı mı?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Emre Alkin, bugünkü köşesinde ev sahibi ve kiracı arasındaki tartışmaları kaleme aldı. Alkin, son günlerde en sık karşılaştığı tartışmaların ev sahibi ve kiracılar arasında yaşandığına dikkat çekti.

Dünya Gazetesi köşe yazarı Emre Alkin, bugünkü köşesinde ev sahibi ve kiracı arasındaki tartışmaları kaleme aldı. Emre Alkin, son günlerde en sık karşılaştığı tartışmaların ev sahibi ve kiracılar arasında yaşandığına dikkat çekti. Alkin, yabancıların konut piyasasına talebinin, kira yükselişlerinin kanuna rağmen enflasyonun çok üzerinde gerçekleşmesi sonucunu ortaya çıkardığını aktardı. 

“İlginçtir bir binanın içinde aynı özellikteki dairelere birbirinden farklı kira ödeyenler olabiliyor. Son gelenler yeni tarifeden öderken, eski kiracılar nispeten düşük seviyede kira ödeyebiliyor” diyen Emre Alkin, kiraccı ve ev sahipleri arasındaki tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Emre Alkin’in “Ev sahibi ve kiracı adabı kaçtı mı?” başlıklı yazısı…

Ev sahiplerinin benzer evler için daha yüksek kira bedelleri ödendiğini duydukça, kiracılarıyla müzakere başlattığını dile getiren Dünya Gazetesi köşe yazarı Emre Alkin, gerçek değer tespininin bulunmasının kolay olmadığına vurgu yaparak, mal sahiplerinin zarar etmemesi ve kiracıların da mağdur olmaması için bir yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Alin, konuyla ilgili olarak “Kanunen belirlenmiş oranda artış yapıldığında, aynı apartmandaki benzer bir daire daha yüksek bir bedelle kiralanmış ise elbette tartışma çıkabilir. Yine de ev sahibinin kiracının ödemelerindeki olumlu davranışlarının yanında içinde yaşadığı mekâna karşı gösterdiği saygıyı dikkate alarak bir değerlendirme yapması gerekir” diye konuştu.

Seneler önce bir tatil beldesinde bazı mal ve hizmetlere ödenen bedellerde astronomik bir artış yaşandığının altını çizen Alkin, o sene sermaye piyasası kazançlarında rekor kırılırken, genç yaştaki yatırımcıların kazandıkları parayı kendi keyiflerine göre harcamak için bu şirin tatil bölgesine gittiğini dile getirdi ve sahile yakın veya yakın olmayan evlere de  İstanbul’a kıyasla birkaç kat daha fazla kira ödemeye başladıklarında dengeleri bozduklarının altını çizdi.

Bu durumun piyasa ya da arz taleple ilgisi olmadığına dikkat çeken Alkin, yalnızca çekirge sürüsü gibi gelen “çabuk” para kazanmış bir grubun etkisiyle fiyatların yükseldiğini fakat sonraki senelerde bir çöküş yaşandığını aktardı.

Alkin konutla ilgili olarak, “Orta Doğu kökenli göçmenlerin can havliyle razı oldukları ya da önerdikleri kira bedellerinin istikrarlı şekilde ödenebilmesi mümkün değil. Bunu bilmek lazım. Diğer taraftan sürekli yükselen enflasyon karşısında kiraların da aynı hıza yükseleceğini görmezden gelmek mümkün değil. Yine de vicdan ve mantığı aynı anda çalıştırmak mümkün” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya