Emlak Haberleri

Ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıkları devam ediyor!

Yüksek kira fiyatları pişmanlıkları da beraberinde getirdi. Yükselen kiraları kar olarak gören mülk sahiplerinin ‘ödenmeyen kiralar’ ve ‘hor kullanma’ şikayetlerinde patlamalar yaşandı. İşte kiralık konut piyasasındaki son durum…

Yüksek kira fiyatları pişmanlıkları da beraberinde getirdi. Yükselen kiraları kar olarak gören mülk sahiplerinin ‘ödenmeyen kiralar’ ve ‘hor kullanma’ şikayetlerinde patlamalar yaşandı.

Son dönemde, özellikle yabancıların artış gösteren talebiyle, mevcut kiracılarını çıkarıp, 3-4 katı fiyatlarla evlerini yabancı uyruklu kişilere kiraya vermeye yönelen mülk sahiplerinden pişmanlık haberleri geliyor.

Evi ederinin üzerinde rakamlara tutan, ardından taahhüt ettikleri tarihten erken çıkan, hasar bırakıp ortadan kaybolan  yada kirasını ödemeden giden kiracılar sebebiyle mağdur olan mülk sahiplerinin bir kısmı çareyi dava açmakta buluyor. Kiracısı iz bırakmadan kaybolan ev sahipleri ise zararını sineye çekiyor.

Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan sorunlarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve bu tarz davalarla karşılaştıklarını söyledi.

Peki sektör temsilcileri kiralık konut sektöründeki son durumu ve ev sahibi ile kiracı anlaşmazlıklarını nasıl değerlendiriyor? İşte ayrıntılar…

Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, “Ortada kontrat da olmayınca, ev sahipleri zararlarının nasıl karşılanacağını bilmiyorlar” diyerek, bu durumda hukuki tavsiyelerinin kısa dönem için de olsa mutlaka taraflar arasında bir protokol imzalanmasının ve yazlıklarda olduğu gibi kapora alınması gerektiğinin altını çizdi.

Akşam’dan Şenay Büyüköşdere’nin haberine göre; İSTOÇ İş adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Araç Demir ise hemen konut bulma endişesiyle yabancı uyrukluların evleri fiyatına bakmaksızın tuttuğuna fakat, özellikle Antalya ve Alanya’dan son zamanlarda gelen haberlerin, bazı kiracıların bu yüksek kiraları ödeyemediğine ilişkin olduğunu belirtti. Demir, yabancılara yönelik sosyal medya platformlarında, bazı yabancı uyruklu kişilerin, zaten kiracı oldukları evleri, başkalarına kiralamaya çalıştıklarının görüldüğünü de aktardı.

Coldwell Banker Türkiye, Era ve Century 21 markalarının Türkiye temsilcisi Mastertürk Grubu’nun başkanı Gökhan Taş ise kira ödememe problemiyle karşılaşmadıklarını fakat, taahhüt edilen tarihten erken çıkma durumuyla karşılaştıklarına dikkat çekerek, bunun ev sahiplerini mağdur eden bir durum olduğunu belirtti.

Yurtdışında bu tarz mağduriyetlerle karşılaşılmaması için ‘jestiyon’ sisteminin uygulandığına vurgu yapan Taş, sistemle ilgili olarak, “Ev sahibi ve kiracı arasında ilişkiyi yöneten şirketler var. Bu şirketler aylık kiradan yüzde 8 jestiyon bedeli alıyor. Bu bedel karşılığında ise kiracının bütün riskini ev sahibinden almış oluyor. Eğer kiracı eve zarar verirse veya kirasını ödemezse, bunu da şirket karşılyor” şeklinde konuştu ve Türkiye’de de bu ihtiyacın olduğunu, bu hizmeti veren bir şirket kurmayı planladıklarını aktardı.

Gazipaşa Emlakçılar Derneği Başkanı Savaş Türker ise Alanya’nın Rusya – Ukrayna savaşıyla beraber hızla göç aldığını, bölgeye gelen yabancı vatandaşların da ev aradığını anımsatarak, bazı ev sahiplerinin mevcut kiracılarını baskı ve taciz yoluyla çıkarıp, evlerini yabancılara verdiğinin altını çizdi. “Ancak yüksek vergi vermemek için, çift sözleşme yaptılar. Göç idaresine 1000-2000 liralık düşük kiralar bildirirken, yüksek rakamları ise geçerliliği olmayan sözleşmelere yazdılar” ifadelerini kullanan Türkerk, mülk sahiplerinin  fahiş kiraların risk barındırdığını gördüğünü vurgulayarak kiraların normal bandına oturacağını dile getirdi.

Göç İdaresi Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde 1169 mahalle yabancı ikametine kapatıldı. Şenay Araç Demir, yabancı göçünden en fazla etkilenen İstanbul’da 15 ilçe, Antalya’da da 2 ilçede yeni yabancıların kiralama yapamayacağına dikkat çekti ve bu durumun fiyatları dengeleyebileceğini ifade etti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya