Emlak Haberleri

Ev sahibi ve kiracı davaları arttı!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kira artışlarında orta yol bulunamayınca ev sahibi ve kiracı davalarının sıklaşması yargının iş yükünü artırdı. Konuyla ilgili son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. İşte konuyla ilgili gelişmeler…

Ev sahipleri ve kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar, son zamanların gündem konuları arasında yer alıyor. Özellikle kira bedelinin belirlenmesinde herhangi bir orta yolun bulunamaması ev sahibi ve kiracı arasında sık sık dava konusu oluyor. Söz konusu bu durum da hem yargının iş yükünü artmasına hem de davaların senelerde sürmesine sebep oluyor.

Konuyla ilgili olarak düğmeye basan Adalet Bakanlığı da uyuşmazlıkların kısa zamanda çözüme kavuşturulması ve mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla kirada da ‘arabuluculuk’ uygulamasını devreye sokuyor. Merakla beklenen konuyla ilgili son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi.

İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

KİRA DA BU KAPSAMA ALINIYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Merkezi’nde İnsan Hakları Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “81 İl Kurum Ziyaretleri Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı açıklamada Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini yaygınlaştırılacağını dile getirdi. Yeni Şafak’tan Osman Özgan’ın haberine göre, programda soruları cevaplayan ve kira uyuşmazlıklarını da bu kapsama alacaklarını kaydeden Bekir Bozdağ, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuğu zorunlu hale getireceklerini dile getirdi.

ANLAŞMA SAĞLANMAZSA YARGIYA TAŞINACAK

Konuyla ilgili aktarılan detaylara göre, böylelikle işçi-işveren, tüketici ve ticari uyuşmazlıkların kısa zamanda bir çözüme kavuşturulmasını sağlayan arabuluculuk son zamanlarda sık sık gündeme gelen kira uyuşmazlıklarında da uygulanmış olacak. Kira bedelinin ödenmemesi veya tespitine ilişkin uyuşmazlıklarda mülk sahipleri ile kiracıların dava açmadan önce arabulucuya başvurması gerekiyor. Eğer söz konusu arabuluculuk görüşmelerinde anlaşma sağlanamazsa bu durumda dava açılabilecek.

BAŞARI ORANLARI ARTIYOR

Alternatif uyuşmazlık çözüm yolları arasında yer alan  arabuluculuk, halihazırda iş, ticaret, tüketici uyuşmazlıklarında zorunlu olmuştu. Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan resmi verilerine göre, arabuluculukta bugüne kadar müzakeresi tamamlanmış olacak toplamda 2 milyon 781 bin 858 dosyadan 1 milyon 930 bin 328’inde anlaşma sağlandı. Yine açıklanan resmi verilere göre, başarı oranının yüzde 69 olduğu arabuluculuk sayesinde kısa zamanda uyuşmazlıklar çözüme kavuşturuldu.

İHTİYARİDE BAŞARI YÜZDE 99

Yine konuyla ilgili olarak aktarılan resmi rakamlara göre, en yüksek başarı oranı da yüzde 99 ile ihtiyari arabuluculukta görüldü. İhtiyari arabuluculukta toplamda 844 bin 667 dosyadan 833 bin 667 tanesi anlaşmayla sonuçlandı. Yine açıklanan resmi verilere göre, iş uyuşmazlıklarında da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanan zorunlu arabuluculukta da toplamda 1 milyon 390 bin 291 dosyadan 809 bin 661 tanesinde taraflar el sıkıştı. Yine ticari uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019 tarihinden bu yana toplamda 422 bin 645 uyuşmazlığın 222 bin 66 tanesi tüketici uyuşmazlıklarda 28 Temmuz 2020 tarihinden bu yana 124 bin 255 dosyanın 65 bin 275’i de anlaşma ile sonuçlandı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya