Emlak Haberleri

Evim mağdurları için yeni düzenleme…

Binlerce evim mağdurunu ilgilendiren son dakika haberi geldi. Geçen sene tasfiye edilen toplamda 21 faizsiz finansman şirketindeki mağdurlara yönelik yasal düzenleme yapılırken isteyen sistemde kalacak isteyen de parasının tümünü alacak ayrılabilecek.

Hükümet, faizsiz konut sahibi yapan evim şirketlerindeki mağduriyeti gidermek amacıyla geçtiğimiz Nisan’da bir yasal düzenleme yapmıştı. Vatandaşların konut ve araba hayalleriyle oynayan toplamda 21 firma kapandı. Gerekli yükümlülükleri yerine getirmedikleri için kapanan şirketlerde parası bulunan vatandaşlar bunu faaliyet izni verilen şirketlere devredebilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati  evim mağdurlarına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta işlemlerin başlatıldığını kaydetti. İşte detaylar…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, evim mağdurlarına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından görevlendirimiş olan tasfiye komisyonlarının 21 tasarruf finansman şirketinin tasfiye işlemlerini başlattığını dile getirdi.

Sabah’tan Hazal Ocak’ın haberine göre, Bakan Nureddin Nebati, bu kapsamda; öncelikle şirketlerin mal varlığı değerlerinin ve hak sahiplerinin menfaatlerinin korunması ve şirket giderlerinin azaltılmasını teminen tasfiye eylem planı hazırlandığını dile getirerek, şirket aktifleri tespit edilerek koruma altına alınmış, şirketlere tahsisat döneminde borçlu olan, ancak ödemelerini zamanında yapmayan müşterileri hakkında da yasal takip süreçlerinin başlatıldığını kaydetti.

MAĞDURLARA İKİ SEÇENEK SUNULDU

Bakan Nureddin Nebati, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından atanan tasfiye komisyonları tarafından tasfiye edilen tasarruf finansman şirketlerinde hesabı olan tasarruf sahiplerine, hakları korunarak sözleşmelerini devralan şirketle yeni sözleşme imzalamak suretiyle sisteme devam etme ya da sözleşmelerini feshetme hakkı tanındığını hatırlattı.

Bakan Nureddin Nebati yaptığı açıklamada sözleşmelerini feshederek, yatırdıkları tasarruf tutarının tamamını ve organizasyon bedelinin yüzde 20’lik kısmını tasfiye masasından iade alma hakkı tanındığını da sözlerine ekledi.

6 ŞİRKETE İNTİBAK ŞANSI

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen tasarruf finansman şirketlerinin lisanslanması sonrasında sektörün toplamdan aldığı payın katlanarak artması beklenirken, söz konusu pazar çeşitliliğinin artması ve yüksek gelirli kimselerin de sisteme dahil olması bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucu 6 tasarruf finansman şirketinin intibak talepleri uygun bulundu.

Bu kapsamda Birevim, Emin Evim, Fuzul Gayrimenkul, İmece Yatırım, Katılımevim ve Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’nin intibak taleplerinin uygun görülmesine karar verildi

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya