Emlak Haberleri

Fahiş kira fiyatlarına en ekili çözüm!

Ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıkları arabuluculuk yöntemi ile 1 saatte bile çözülebiliyor. İşte ayrıntılar…

Kiralardaki fahiş fiyat artışının önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar tarafından, yeni bir düzenlemenin görüşmeleri sürdürülürken bir taraftan da konuyla ilgili çözüm için mahkemeye giden kiracı ve ev sahibi sayısı hızla çoğalıyor.

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki uyuşmazlıklar 2022’de olağanüstü bir artış gösterdi. Yeni kira tutarının belirlenmesi, kiracı ve ev sahibi arasında çözülmesi gereken bir sorun oldu.

Bugünlerde kiracılar, TÜFE’yi yani enflasyonu aşan kira artışı talebinden şikayetçiyken, konut sahipleri de evlerinin yeniden kiralanması durumunda elde edebilecekleri daha yüksek kirayı neden gösterere, TÜFE oranındaki artışın ekonomik gerçekliğe uygun olmadığına dikkat çekiyor.

Peki kira tutarının belirlenmesine ilişkin sorunlar nasıl çözülür? Ev sahibi kiracı anlaşmazlığı arabulucu ile çözülebilir mi? İşte ayrıntılar…

EV SAHİBİ VE KİRACILAR MAHKEMELİK OLUYOR

Hukuki düzenlemenin kira sorunlarına çözüm olmadığına, mülk sahibi ile kiracı arasındaki sorunların arttığına dikkat çeken Dr. Av. Arabulucu Umut Metin, “Kiracıya istediği kira artışını yapamayan ev sahipleri, kirayı artırmak için farklı yöntemlere başvurdu. Öyle ki taraflar arasında mutabakat oluşmayınca, kiracıyı dava yoluyla tahliye etme veya kira bedelinin yeniden belirlemesi gibi taleplerle mahkemelere başvurular arttı. TÜFE kadar artış düzenlemesi bu haliyle sorunları maalesef engelleyemedi” şeklinde konuştu ve kira yükselişindeki TÜFE oranı ile fiyat değişiminin uyumlu olmadığını belirtti.

“TÜFE sınırı kuralında hata olmasa da hukuk kuralının bağlı olduğu endeksin sonucu hakkaniyetli bir hesaba imkan vermiyor” ifadelerini kullanan Umut Metin, kanuni düzenlemenin çözüm olmadığına, yükselen kira uyuşmazlıklarında hızlı ve etkili çözüm için arabulucuğun zorunlu hale getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Mahkemelerdeki iş yükünün hafifletilmesine destek olan arabuluculuk yönteminin, kira uyuşmazlıkları için de rahatça uygulanabileceğinin altını çizen Metin, “Kira uyuşmazlıklarında ihtiyari arabuluculuk yöntemi zaten uygulanabiliyor. Kiracı ve ev sahibi uzlaşırsa, ihtiyari olarak arabuluculuktan faydalanabilir” şeklinde konuştu ve zayıf ev sahibi kiracı ilişkilerinde tarafları masa başında bir arabulucu ile bir araya getirmeye ve müzakereye imkan verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Konut sahiplerinin ve kiracıların büyük kısmının arabulucuktan haberi olmadığının altını çizen Metin, “Sorunu kendi içlerinde halledemedikleri durumlarda, dava yolu ilk seçenek olarak akla geliyor. Davadan önce, anlaşma için öncelikle arabuluculuk uygulanması gereken yöntem haline gelmelidir” diye konuştu ve aracbuluculukla kev sahibinin de kiracının da mağdur olmayacağı bir sistem hayata geçirilebileceğini belirtti.

1 SAATTE ÇÖZÜLEBİLİYOR

Mahkemede 4 senede çözülebilecek bir sorunun arabuluculukta ise bir toplantıda, belki de 1 saatte çözülebileceğine vurgu yapılıyor. Arabuluculuk anlaşma belgesi de mahkeme kararı ile eşdeğer olarak görülüyor.

Posta’da yer alan habere göre; kiraya konu yer ticari niteliğe sahipse, en fazla 8 haftada arabuluculukta çözüme kavuşulabildiğini dile getiren Umut Metin, “Ancak uygulamada 1 gün veya 1 hafta içinde yapılan çözümler oldukça yüksek. Toplantı sıklığı anlaşmaya ulaşma süresini belirliyor. Kısa aralıklarla toplantılar yapılırsa, anlaşmaya ulaşma hızı artıyor. Örneğin, aynı gün sabah yapılan arabuluculuk toplantısında anlaşma sağlanamazsa, öğleden sonra veya ertesi gün ikinci bir toplantı yapılabilir. Videokonferans, telekonferans gibi yöntemlerle arabuluculuk süratlendirilebiliyor” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya