Emlak Haberleri

Faiz oranları inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor!

Yüksek faiz oranlarıyla ilgili açıklama yapan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ekonomideki genişleme göstergelerine rağmen inşaatın görece geri kalmasının temel nedeni, yüksek faiz olarak görülebilir” dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen “Hazır Beton Endeksi” 2021 Ağustos Ayı Raporu’nu yayınladı. Açıklanan rapora göre, Temmuz 2021’de faaliyetteki bayram tatili kaynaklı gerilemeden sonra Ağustos 2021’De bir yükselme görülürken Beklenti Endeksi pozitif tarafta sürüyor. Güven Endeksi’nde sınırlı bir artışla beraber, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs koşullarındaki iyileşme ve ekonomik normalleşmeye karşın inşaat sektöründe uzun dönemli toparlanma için gerekli koşulların ortaya çıkmadığı belirtiliyor.

Resmi olarak açıklanan Hazır Beton Endeksi Ağustos Ayı Raporu verilerine göre beklenti dışındaki diğer endeksler, tüm dünyayı etkisi altına alan andemi sonrasında ülke ekonomisinde toparlanmanın etkilerinin görüldüğü geçen sene Ağustos’a göre yüksek görünüyor.

Raporun sonuçlarıyla ilgili önemli açıklamalar yapan Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ekonomideki genişleme göstergelerine rağmen inşaatın görece geri kalmasının temel nedeni, yüksek faiz olarak görülebilir. Temmuz ayında ipotekli ilk el konut satışları 5 bine kadar gerilemiş görünmektedir. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde 128 bin olan ipotekli ilk el satışları bu yılın aynı döneminde 33 bine düşerek %74 gerilemiştir.” dedi.

Açıklanan resmi verilere göre, 2. çeyrekte yüzde 21,7 oranında büyüyen Türkiye ekonomisindeki sektörler içerisinde inşaatın, tarımdan sonra en düşük pozitif büyüme oranına sahip sektör olduğunu kaydeden Yavuz Işık, “13 çeyrektir inşaat sektörü yüzde 3’ten yüksek bir büyüme performansı ortaya koyamamaktadır. İnşaat sektörünün 2009 küresel krizi öncesinde çeyrekler bazında ortalamada yüzde 9,8 ve kriz sonrasında 2010-2017 döneminde %11 olan büyüme rakamı, 2018’den bugüne -yüzde 4’e inmiştir. Bu boyutta bir düşüş, inşaat sektörü için planlı ve sürdürülebilir bir büyüme ihtiyacını ortaya koymaktadır.” diye konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya